
Električna vozila dominiraju tržištem: Porast prodaje u Kini
Industrija električnih vozila doživljava eksponencijalni rast, a Kina je apsolutni lider na globalnom tržištu. U 2024. godini prodaja svih vrsta električnih vozila u Kini porasla je za više od 40%, dok je prodaja automobila na benzin zabeležila pad. Ovo značajno pomera težište autoindustrije prema održivoj mobilnosti.

Kina: Globalni lider u elektrifikaciji
Prema podacima Kineskog udruženja proizvođača automobila, ukupno je prodato 31,4 miliona vozila, što predstavlja povećanje od 4,5% u odnosu na prethodnu godinu. Električna vozila čine najveći deo ovog rasta, zahvaljujući agresivnim vladinim subvencijama, razvoju infrastrukture za punjenje i tehnološkim inovacijama.
Izvoz kineskih električnih vozila takođe je skočio za gotovo 20%, dostigavši rekordnih 5 miliona vozila. Ovaj rast izuzetno zabrinjava konkurente u Evropi i SAD-u, gde su uvedene visoke carine na kineske modele kako bi se zaštitila domaća proizvodnja.
Stanje u Evropi: Elektrifikacija u porastu, ali uz izazove
Evropa takođe beleži rast prodaje električnih automobila, ali u znatno sporijem tempu nego Kina. Prema Evropskoj asocijaciji proizvođača automobila (ACEA), 2024. godine električna vozila čine 15% ukupne prodaje automobila u EU. Zemlje poput Norveške, Nemačke i Holandije prednjače u tranziciji ka elektrifikaciji, dok tržišta u istočnoj Evropi zaostaju zbog nedostatka infrastrukture i subvencija.
Evropska unija je uvela strožije regulative i subvencije za podsticanje kupovine električnih vozila. Ipak, visoke cene električnih modela i nedostatak punionica ostaju glavne prepreke masovnijoj elektrifikaciji.
Srbija: Početak tranzicije ka električnoj mobilnosti
Srbija tek ulazi u proces elektrifikacije vozila. Prema poslednjim podacima, električna vozila čine manje od 1% ukupnog voznog parka. Glavne prepreke su visoka cena automobila, nedostatak subvencija i oskudna mreža punionica. Trenutno, većina električnih automobila u Srbiji su polovnjaci iz zapadne Evrope.
Međutim, postoje pozitivni pomaci. Vlada Srbije najavila je subvencije za kupovinu električnih i hibridnih vozila, dok se mreža punionica postepeno širi zahvaljujući privatnim investicijama i evropskim projektima. Očekivanja su da će se do 2030. godine učešće električnih vozila znatno povećati.
Globalni izazovi i perspektive
Rast prodaje električnih vozila globalno donosi niz izazova. Iako elektrifikacija doprinosi smanjenju emisija CO2, proizvodnja baterija izaziva zabrinutost zbog korišćenja retkih minerala i ekoloških posledica rudarenja. Takođe, tržišna konkurencija između Kine, Evrope i SAD-a postaje sve intenzivnija, što može uticati na cene i dostupnost električnih modela.
U budućnosti, razvoj novih tehnologija, kao što su čvrsto-stanje baterije i mreže za brzo punjenje, biće ključni faktori za dalji rast tržišta električnih vozila. Pored toga, politika subvencija i ekoloških inicijativa nastaviće da oblikuje globalnu autoindustriju.
Porast prodaje električnih vozila u Kini, Evropi i Srbiji pokazuje da je svet ušao u eru elektrifikacije. Kina dominira tržištem zahvaljujući inovacijama i subvencijama, dok Evropa i Srbija prave korake ka održivoj mobilnosti. Budućnost autoindustrije će zavisiti od tehnološkog napretka, međunarodnih politika i zajedničkih napora ka smanjenju ekološkog otiska.

