Kroz novu Discovery seriju "Good to Know" biti predstavljen milionima gledalaca širom sveta.
Vesti i sport

Revolucionarno istraživanje mikroplastike i žene naučnice

Revolucionarno otkriće prisustva mikroplastike na Antarktiku, koje su realizovale naučnice Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA), označilo je prekretnicu u razumevanju globalnog zagađenja. Ovo istraživanje mikloplastike predstavlja samo deo šireg programa koji predvode žene naučnice, a koji će kroz novu Discovery seriju „Good to Know“ biti predstavljen milionima gledalaca širom sveta.

„Ljudi nas prepoznaju kao čuvara nuklearne bezbednosti, ali mnogi nisu svesni neverovatnog potencijala nuklearne nauke da napravi značajne promene u životima ljudi“, ističe Rafael Mariano Grosi, generalni direktor IAEA.

Njegove reči naglašavaju važnost ovog jedinstvenog medijskog projekta koji će približiti rad žena naučnica široj javnosti i pokazati kako nuklearna nauka može ponuditi rešenja za najurgentnije globalne izazove.

Žene u nuklearnoj nauci predvode revoluciju u zaštiti životne sredine

Dr Najat Mohtar, direktorka Odeljenja za nuklearne nauke i primene IAEA, sa svojim timom predstavlja novu generaciju naučnica koje koriste nuklearnu tehnologiju za rešavanje globalnih problema. „Oduševljena sam što se rezultati vitalnih istraživanja naših laboratorija sada dele na renomiranom Discovery kanalu. Nauka je ključna snaga za dobrobit sveta,“ objašnjava dr Mohtar, dodajući da njihova istraživanja već pokazuju značajne rezultate u borbi protiv klimatskih promena.

Program NUTEC Plastics, predvođen ženskim istraživačkim timom IAEA, postigao je značajan proboj u razumevanju globalnog zagađenja plastikom. Kroz saradnju sa argentinskim istraživačkim stanicama i uz podršku IAEA laboratorija za morske ekosisteme u Monaku, naučnice su uspele da dokumentuju prisustvo mikroplastike čak i u najudaljenijem delu sveta – na Antarktiku.

„Ovo otkriće predstavlja prekretnicu u našem razumevanju rasprostranjenosti zagađenja plastikom“, objašnjava jedna od vodećih istraživačica. „Koristeći napredne nuklearne tehnike i radio-trejsere, možemo pratiti kako se mikroplastika kreće kroz okeane i lanac ishrane, što nam omogućava razvoj efikasnijih strategija za rešavanje ovog problema.“

Nuklearna nauka u borbi protiv klimatskih promena

Istraživački tim dr Mohtar razvio je revolucionarne metode za praćenje uticaja klimatskih promena na vodne resurse. Kroz analizu izotopskog potpisa kišnih kapi, naučnice mogu pratiti kretanje vode kroz ekosisteme i predvideti buduće promene u vodnim resursima.

„Naše istraživanje omogućava vladama da donose informisane odluke o upravljanju vodnim resursima“, objašnjava dr Mohtar.

„U doba sve češćih suša i nestašica vode, ovo znanje postaje ključno za opstanak mnogih zajednica.“

Inovativna rešenja za globalnu sigurnost hrane

Program Atoms4Food, pokrenut 2023. godine, pokazuje kako nuklearna nauka može revolucionisati poljoprivrednu proizvodnju. Tim naučnica razvio je metode za stvaranje otpornijih sorti biljaka korišćenjem gama zraka, omogućavajući uzgoj useva koji mogu preživeti ekstremne vremenske uslove.

„Kroz oplemenjivanje biljaka nuklearnim tehnikama, stvaramo sorte koje su otpornije na sušu i bolesti“, objašnjava jedna od vodećih istraživačica programa. „Ovo nije samo naučno dostignuće – to je direktan doprinos borbi protiv gladi u svetu.“

Nova era u lečenju raka

Stereotaktična radioterapija, razvijena u IAEA laboratorijama, predstavlja revoluciju u lečenju raka. Ova tehnologija omogućava precizno ciljanje tumora sa milimetarskom tačnošću, pružajući nadu pacijentima kojima tradicionalne metode lečenja nisu dostupne.

„Više od polovine pacijenata obolelih od raka zahteva radioterapiju“, objašnjava dr Mohtar. „Naša inovativna tehnologija ne samo da povećava efikasnost tretmana, već značajno smanjuje neželjene efekte.“

Od laboratorije do globalnog uticaja

Warner Bros. Discovery prepoznao je značaj ovih istraživanja i odlučio da kroz seriju „Good to Know“ približi rad ženskih naučnih timova širokoj publici.

„Oduševljeni smo što ćemo našim gledaocima predstaviti kako se nuklearna nauka koristi na inovativne načine za unapređenje života i postizanje ciljeva održivosti,“ kaže Džejmi Kuk, izvršni potpredsednik Warner Bros. Discovery-ja.

Serija će biti prikazana u više od 30 zemalja, dostižući 44 miliona domaćinstava širom Evrope, Bliskog Istoka i Afrike. Svaka epizoda fokusira se na specifičan način na koji žene naučnice koriste nuklearnu tehnologiju za rešavanje globalnih izazova.

Budućnost nuklearne nauke u rukama žena

Predstojeće epizode serije „Good to Know“ će se baviti dodatnim aspektima nuklearnih istraživanja, uključujući merenje sposobnosti obalnih područja da apsorbuju ugljenik i praćenje zakiseljavanja okeana. Ova istraživanja mogla bi biti ključna za razumevanje i ublažavanje posledica klimatskih promena.

„Naš rad tek počinje“, kaže dr Mohtar.

„Sa svakim novim otkrićem, pokazujemo da nuklearna nauka može biti ključ za održivu budućnost naše planete.“

Globalni uticaj i budući izazovi

Saradnja između IAEA i Warner Bros. Discovery predstavlja više od obrazovnog programa – ona je manifest nade i dokaz da nauka, posebno kada je vođena principima održivosti i inkluzivnosti, može ponuditi konkretna rešenja za našu zajedničku budućnost.

„Kako posledice klimatskih promena postaju sve očiglednije, važno je da javnost zna da postoji nada“, zaključuje Grosi. „Nauka, kao i uvek, nudi rešenja za mnoge ključne izazove.“