znamenite subotičanke
Žensko osnaživanje i zdravlje

Znamenite Subotičanke 20. veka: Skrivena istorija heroina

U istorijskom trenutku za očuvanje ženske istorije Vojvodine, publikacija „Znamenite Subotičanke 20. veka: feministkinje, umetnice, mirovnjakinje, dobrotvorke“ otvara novo poglavlje u razumevanju doprinosa žena razvoju našeg društva. Pod uredništvom dr Margarete Bašaragin, u izdanju ŽSI i Futura publikacija iz Novog Sada, ovo pionirsko delo predstavlja rezultat višegodišnjeg predanog istraživanja koje dokumentuje živote trinaest izuzetnih žena koje su svojim radom i zalaganjem oblikovale društveni, kulturni i politički život Subotice tokom burnog 20. veka.

Znamenite Subotičanke kroz prizmu feminizma i aktivizma

Nastala kao kruna šestog ciklusa Ženskih studija „Ženske studije 2024. Subotica“, publikacija predstavlja jedinstveni spoj akademskog istraživanja i građanskog aktivizma. Osam polaznica i polaznika različitih ciklusa ženskih studija, uz mentorstvo dr Margarete Bašaragin i dr Svenke Savić, stvorili su delo koje prevazilazi okvire standardne istorijske literature.

„Kroz biografije ovih trinaest izuzetnih žena, želeli smo da pokažemo kako je Subotica oduvek bila grad snažnih, progresivnih ličnosti koje su se borile za ravnopravnost i društvenu pravdu,“ ističe dr Margareta Bašaragin. „Posebno je značajno što smo uspeli da dokumentujemo živote žena koje su delovale u različitim oblastima – od umetnosti do mirovnog aktivizma – pokazujući tako svu širinu ženskog doprinosa razvoju našeg grada.“

Istraživanje znamenitih Subotičanki kroz Ženske studije

Biografije počinju pričom o Terezi Hartman, rođenoj 1863. u mađarskom Sentašu, čiji je rad postavio temelje ženskog aktivizma u regionu. Njena životna priča otvara poglavlje o pionirkama feminizma koje su se borile za ženska prava u doba kada je ta borba nosila ozbiljne društvene posledice.

Rozika Švimer, rođena 1877. u Budimpešti, svojim je radom premostila kontinente, delujući od Subotice do Njujorka. Njena internacionalna karijera svedoči o globalnom uticaju vojvođanskih aktivistkinja i njihovom doprinosu svetskom mirovnom pokretu.

Dr Marcela Jagić, Subotičanka rođena 1901. godine, probijala je put ženama u medicini, postavljajući standarde stručnosti i društvene angažovanosti. Njena priča osvetljava izazove sa kojima su se suočavale prve žene u tradicionalno muškim profesijama.

Uticaj znamenitih Subotičanki na međunarodnoj sceni

Posebno mesto u publikaciji zauzima Ana Bešlić, rođena 1912. u Bajmoku, čija dela i danas krase javne prostore širom regiona. Njen umetnički opus predstavlja svedočanstvo o snazi ženskog stvaralaštva i njegovom uticaju na jugoslovensku modernu umetnost.

„Publikacija nije samo pogled u prošlost,“ naglašava sociološkinja dr Maja Sedlarević. „Ona je živo svedočanstvo o tome kako pojedinke mogu menjati društvo, bez obzira na prepreke sa kojima se suočavaju. Ove priče su jednako relevantne danas kao što su bile pre sto godina.“

Ksenija Čobanović, zaslužna za vizuelni identitet knjige i prateće izložbe plakata, stvorila je dizajn koji premošćuje vremenske distance.

„Želela sam da vizuelnim jezikom povežem prošlost i sadašnjost, stvarajući delo koje će biti pristupačno savremenom čitaocu, a istovremeno odati počast duhu vremena o kojem govori,“ objašnjava Čobanović.

Posebnu vrednost publikaciji daje njen multikulturalni pristup, koji verno odražava složenu društvenu tapiseriju Subotice. Biografije obuhvataju žene različitog etničkog, verskog i socijalnog porekla, stvarajući tako sveobuhvatnu sliku o suživotu različitih kultura u Vojvodini tokom 20. veka.

„Značaj ove publikacije prevazilazi lokalne okvire,“ smatra jedna od mentorki projekta. „Ona postavlja nove standarde u istraživanju ženske istorije i može poslužiti kao model za slične projekte u drugim sredinama. Metodologija koju smo razvili kombinuje rigorozno akademsko istraživanje sa pristupačnošću široj publici.“

Publikacija će biti dostupna u štampanom izdanju. Planira se i digitalno izdanje koje će sadržati dodatne materijale, fotografije i dokumente. Za institucije obrazovanja i kulture predviđeni su posebni uslovi nabavke. Na taj način bi se omogućila što šira dostupnost ovog značajnog istorijskog izvora.

„Ovo je tek početak,“ najavljuje dr Bašaragin.

„Planiramo prevode na engleski i mađarski jezik, razvoj obrazovnih materijala za škole i stvaranje digitalne arhive. Želimo da priče ovih izuzetnih žena inspirišu nove generacije i podstaknu dalja istraživanja ženske istorije u našem regionu.“

Multikulturalno nasleđe znamenitih Subotičanki

Publikacija „Znamenite Subotičanke 20. veka“ predstavlja nezaobilazan resurs za istoričare, istraživače rodnih studija i sve zainteresovane za bogatu kulturnu istoriju Vojvodine. Kroz pažljivo dokumentovane biografije trinaest izuzetnih žena, knjiga ne samo da čuva sećanje na njihova dostignuća već i inspirira nove generacije da nastave njihovim stopama u borbi za pravedniji i ravnopravniji svet.

Za više informacija o publikaciji i mogućnostima nabavke posetite www.ecofeminizam.com ili kontaktirajte izdavača direktno. Prateća izložba plakata biće dostupna u Gradskoj biblioteci Subotica tokom naredna dva meseca.