Klimatske promene 2025., ogoljeno lišće, a temperatura 15 stepeni.
Vesti i sport

Klimatske promene 2025: Kad jorgovan zamiriše u januaru

Klimatske promene su prestale biti daleka pretnja – one su naša svakodnevica. Sedim pored prozora svoje radne sobe u Subotici i ne mogu da verujem svojim očima – termometar pokazuje neverovatnih 15 stepeni Celzijusa. Danas je 9. januar 2025. godine, a napolju je toplije nego što bi trebalo biti usred proleća. Dok gledam svoje komšije kako u kratkim rukavima šetaju pse po subotičkim ulicama, kao i  svoje baštensko cveće koje zbunjeno počinje da pupi, ne mogu a da se ne zapitam: kako ovu klimatsku krizu doživljavaju naši nemi sustanari na planeti?

Prema najnovijem izveštaju Svetskog fonda za prirodu, ovakve temperaturne anomalije postaju sve češće širom sveta. Dok pratim vesti o razornim požarima u Los Anđelesu, razmišljam o životinjama koje beže pred vatrenom stihijom. Neki od mojih prijatelja u Kaliforniji dele potresne priče o koalama koje se spuštaju u naselja u potrazi za vodom i medvedima koji se približavaju kućama bežeći od vatre. Ovo nisu izolovani incidenti – ovo je nova realnost za mnoge vrste.

Kada priroda izgubi svoj ritam

Priroda ima svoj savršeno usklađeni ritam koji se razvijao milionima godina. Međutim, klimatske promene brutalno narušavaju ovu harmoniju. U mom dvorištu, cveće koje je zasadila moja sestra počinje da cveta već u januaru, zbunjeni temperaturama. Priroda ne zna za godišnja doba, nego temperaturu.

Nekada predvidljivi ritmovi prirode postaju sve haotičniji. U mom komšiluku, jorgovani su počeli da cvetaju  usred januara, zbunjeni prolećnim temperaturama. Ovo nije samo estetski problem – takvo prevremeno cvetanje često znači da će cvet stradati od kasnog mraza, ostavljajući nas bez plodova, a ptice i insekte bez hrane.

Ali nisu samo biljke te koje pokazuju znake dezorijentacije.

Posebno me pogađa kada vidim zbunjene pčele koje izlaze prerano iz svojih košnica, privučene neuobičajenom toplotom. One su ključne za opstanak mnogih biljnih vrsta, ali njihov prirodni ritam više nije usklađen sa biljkama koje oprašuju. Ovo je samo jedan primer kako klimatske promene narušavaju složenu mrežu života.

Pčele, ti ključni oprašivači naših ekosistema, pokazuju zabrinjavajuće promene u ponašanju. Stručnjaci sa Biološkog fakulteta u Beogradu upozorava da prerano buđenje pčela zbog visokih zimskih temperatura može imati katastrofalne posledice za njihov opstanak.

Klimatske promene 2025: Životinje traže nove domove

Ptice selice menjaju svoje ustaljene rute. Rode, koje su nekada bile siguran znak proleća u Vojvodini, sada često ostaju preko cele zime. Prema podacima Društva za zaštitu ptica Srbije, preko 30% ptica selica promenilo je svoje migratorne obrasce u poslednjih pet godina.

Ugroženi ekosistemi

Močvarna područja Vojvodine, dom brojnim retkim vrstama, suočavaju se sa dramatičnim promenama. Sve češće suše prete da zauvek promene ove dragocene ekosisteme.

Pojedine vrste pokazuju neverovatnu sposobnost prilagođavanja. Međutim, za mnoge, promene su prebrze. Institut za biološka istraživanja „Siniša Stanković“ procenjuje da je čak 40% lokalnih vrsta ugroženo zbog klimatskih promena.

Ipak, nisu sve vesti loše. U svojoj bašti, počela sam da stvaram malo utočište za lokalne vrste. Posadila sam biljke koje privlače leptire i pčele, postavila kućice za ptice i male „hotele“ za insekte. Možda je to mala akcija u velikoj slici klimatskih promena, ali verujemo da svaki korak ka očuvanju biodiverziteta znači nešto.

Šta mi možemo učiniti?

Kao žene, često smo prirodno povezane sa ciklusima života i prirode. Evo nekoliko načina kako možemo pomoći:

  • Stvarajte zelena ostrva u svojim dvorištima i na balkonima
  • Podržite lokalne inicijative za očuvanje prirodnih staništa
  • Edukujte decu o važnosti biodiverziteta
  • Smanjite svoj karbonski otisak kroz svakodnevne izbore
  • Pridružite se lokalnim ekološkim inicijativama

Poziv na akciju

Klimatske promene nisu samo statistika – one su realnost koju osećamo svaki dan, zajedno sa biljkama i životinjama oko nas. Pozivam vas da se pridružite našoj rastućoj zajednici na ecofeminizam.com, gde delimo iskustva i znanja o tome kako možemo živeti u većem skladu sa prirodom. Prijavite se na naš newsletter i budite deo promene koju želite da vidite u svetu.

Zajedno možemo stvoriti svet u kojem i ljudi i priroda prosperiraju u harmoniji. Posetite našu sekciju „Projekti“ da saznate više o trenutnim projektima i kako im se možete pridružiti.