antirodni narativi
Vesti i sport

Antirodni narativi ugrožavaju prava žena i ljudska prava

Antirodni narativi sve više preplavljuju društva na Zapadnom Balkanu, ugrožavajući temeljna ljudska prava i rodnu ravnopravnost. Ove ideje, često podržane političkim i verskim strukturama, ciljaju na žene, LBTIQ+ osobe i sve koji se zalažu za ravnopravnost.

Kako bi se odgovorilo na ove izazove, u Beogradu je od 21. do 24. novembra održana regionalna konferencija pod nazivom „LBTIQ+ žene u otporu antirodnim pokretima“. Ovaj događaj okupio je aktivistkinje, stručnjakinje i braniteljke ljudskih prava iz osam zemalja regiona: Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Kosova, Srbije, Severne Makedonije i Albanije.

Jelena Vasiljević iz organizacije Dugina iskra naglasila je značaj ovog okupljanja:
„Za mene je ovo bio podsetnik koliko je naš rad značajan i kako zajedničkim snagama možemo kreirati prostore u kojima se prava LBTIQ+ žena poštuju, štite i unapređuju.“

Tokom četiri dana, učesnice su analizirale izazove koje donose antirodni pokreti, razmenjivale iskustva i osmišljavale strategije za zaštitu i unapređenje prava žena i LBTIQ+ zajednice.

Uticaj antirodnih narativa na ljudska prava

Antirodni narativi ugrožavaju ne samo ravnopravnost žena već i osnovna ljudska prava. Kroz propagandu i dezinformacije, ovi pokreti izazivaju strah i podelu u društvu. Posebno su pogođene žene koje se bave političkom participacijom, kao i braniteljke ljudskih prava koje se suočavaju sa pretnjama i napadima.

Regionalna konferencija u Beogradu pružila je priliku za otvorene razgovore o posledicama ovih narativa na mentalno zdravlje i sigurnost aktivistkinja. Fokus je bio na pronalaženju rešenja i jačanju solidarnosti među ženama u regionu.


„Regionalna solidarnost je ključna u trenutku kada se prava žena i LBTIQ+ zajednice suočavaju sa napadima. Samo zajedničkim radom možemo graditi društva koja poštuju ljudska prava svih“, kažu aktivisti.

Reproduktivna prava i političko učešće žena

Jedna od ključnih tema konferencije bila je borba za očuvanje reproduktivnih prava. Ova prava često su meta antirodnih pokreta, koji kroz zakonodavne i društvene pritiske pokušavaju ograničiti autonomiju žena. Učesnice su istakle potrebu za jačim zakonodavstvom i edukacijom koja bi osigurala ravnopravnost i zaštitu žena u svim aspektima života.

Uz to, konferencija je otvorila pitanje političke participacije žena, koje se često suočavaju sa diskriminacijom i isključivanjem iz ključnih procesa donošenja odluka. Feministička politika, kao odgovor na ove izazove, postala je centralna tema diskusija.

Sigurnost i mentalno zdravlje aktivistkinja

Antirodni pokreti negativno utiču na sigurnost i mentalno zdravlje žena koje se zalažu za prava LBTIQ+ zajednice. Tokom konferencije, učesnice su razmenjivale iskustva o tome kako prepoznati i nositi se sa stresom izazvanim pretnjama i nasiljem.

Stručnjaci iz oblasti psihologije i aktivizma ponudili su konkretne alate za očuvanje mentalnog zdravlja i izgradnju otpornosti. Ovi alati uključuju edukaciju, podršku zajednice i stvaranje sigurnih prostora za diskusiju i delovanje.

Primeri uspešnih inicijativa u regionu

Konferencija je takođe bila prilika za predstavljanje uspešnih inicijativa iz regiona. Organizacije iz Slovenije i Bosne i Hercegovine podelile su primere kako su kroz lokalne kampanje povećale vidljivost žena i LBTIQ+ osoba u svojim zajednicama.

Jedan od najinspirativnijih trenutaka bila je izložba „Istorija regionalnih skupova LBTIQ+ žena“, koja je pružila uvid u decenije borbe za ravnopravnost i solidarnost u regionu.

Zajednički koraci za budućnost

Zaključci konferencije ukazuju na potrebu za daljom saradnjom i umrežavanjem među ženama u regionu. Predloženi koraci uključuju:

  • Unapređenje zakonodavstva koje štiti prava žena i LBTIQ+ zajednice.
  • Jačanje edukativnih kampanja o ravnopravnosti i ljudskim pravima.
  • Podršku lokalnim inicijativama koje promovišu feminističke vrednosti.

Više informacija o temama konferencije možete pronaći na sajtu Ecofeminizam. Posetite našu sekciju za resurse i saznajte kako možete doprineti borbi za prava žena i ravnopravno društvo.