Prestižni portal za očuvanje arhitektonskog nasleđa za Art Nuvo uvrstio je Suboticu među deset najboljih destinacija secesije u Evropi, prepoznajući vrednost njenog jedinstvenog kulturnog identiteta.
Arhitektura i dizajn

SECESIJA-ART NUVO: SUBOTICA

Srpski grad Subotica, primer secesije ponovo je u centru pažnje evropske kulturne scene. Prestižni portal za očuvanje arhitektonskog nasleđa za Art Nuvo uvrstio je Suboticu među deset najboljih destinacija secesije u Evropi, prepoznajući vrednost njenog jedinstvenog kulturnog identiteta.

SECESIJA KAO INSPIRACIJA

U vreme kada savremena arhitektura često zanemaruje vezu sa prirodom, secesija nas podseća na značaj skladnog odnosa sa okruženjem. Ovaj umetnički pravac, nastao kao otpor industrijalizaciji 19. veka, slavi prirodne forme kroz cvetne i životinjske motive.

NASLEĐE SUBOTIČKE SECESIJE

Spoj mađarskog secesionizma i nemačkog Jugendstila u Subotici stvorio je poseban arhitektonski izraz. Grad čuva ovo dragoceno nasleđe koje svedoči o periodu kada je arhitektura slavila prirodu i zanatsku veštinu.

GRADSKA KUĆA – SIMBOL ODRŽIVE ARHITEKTURE

Impozantna Gradska kuća, sa svojom visokom kulom, pokazuje kako tradicionalna arhitektura može biti u harmoniji sa potrebama zajednice. Raskošni vitraži i prirodni materijali korišćeni u izgradnji govore o održivom pristupu gradnji s početka 20. veka.

Ove građevine predstavljaju vrhunac održive arhitekture svog vremena. Korišćenje lokalnih materijala i tradicionalnih zanatskih tehnika čini ih primerom kako graditi u skladu sa prirodom.

Subotičko arhitektonsko nasleđe nas uči važnim lekcijama o održivoj gradnji i poštovanju prirode. U doba klimatskih promena, ovi principi postaju sve značajniji za budućnost arhitekture.

DODATNE ZNAMENITOSTI

Pored Gradske kuće i Rajhlove palate, Subotica nudi još mnoge druge arhitektonske atrakcije u secesijskom stilu:

  • Simeon Leović Tenement Palace: Prva zgrada u Subotici sagrađena u secesijskom stilu, 1893. godine, po projektu Ödöna Lechnera i Gyule Pártosa13.
  • Subotička Štedionica: Sagrađena 1907. godine, ova zgrada je dizajnirana od strane Marcella Komora i Dezsőa Jakaba i karakteriše se simbolima kao što su veverica (diligencija), košnica (štedljivost) i sova (mudrost)234.
  • Vodeni toranj na Paliću: Sagrađen u ranom 20. veku, ovaj toranj je dizajniran od strane Marcella Komora i Dezsőa Jakaba i predstavlja ulaz u Palićku banju2

Zajedno sa Bečom, Oradeom, Rigom i Budimpeštom, Subotica čini bogatu mapu evropske secesije. Ovo nasleđe nas podseća na značaj očuvanja kulturnih vrednosti i održivog razvoja.