Podkast serijal o ekofeminizmu sada je dostupan sa tri epizode.
Žensko osnaživanje i zdravlje

Ekofeminizam: Moć prirode kroz ženski pogled

Ekofeminizam je sve prisutniji pokret u svetu. Donosi jedinstvenu perspektivu koja spaja ekologiju i feminizam. Ovaj pokret nastoji da istraži duboke veze između eksploatacije prirode i patrijarhalne strukture koja negativno utiče na žene i marginalizovane zajednice.

U okviru projekta „Ekofeminizam – Rad ka jednakim i zelenim mladima“, održan je treći međukulturalni sastanak u Talinu. Tamo su se okupili stručnjaci i aktivisti kako bi završili alatke za dalji razvoj ekofeminističkog pokreta.

„Ovo je ključan trenutak za podizanje ekološke svesti kroz rodnu perspektivu“, kaže Camila Rodrigues, inspirativna gošća u prvoj epizodi ekofeminističkog podkasta.

Ekofeministički podkast: Glasovi za prirodu i žene

Podkast serijal o ekofeminizmu sada je dostupan sa tri epizode. Istražuje različite aspekte ovog pokreta. U prvoj epizodi, Camila Rodrigues deli svoju priču i osvetljava rad ekofeminista širom sveta, inspirativno govoreći o povezanosti žena i prirode.

Druga epizoda donosi razgovor sa Goranom Đurđevićem, ko-urednikom knjige „Ekofeminizam na ivici: Teorija i praksa“, koji istražuje ekofeminizam kao akademski i politički pokret.

Treća epizoda predstavlja novinarku Sandru Iršević, koja govori o nastanku svog sajta ecofeminizam.com, i njegovoj misiji.

„Ovaj sajt je moj doprinos podizanju svesti o važnosti ekofeminizma na Balkanu“, objašnjava Sandra.

Ciljevi i značaj projekta Ekofeminizam – Rad ka jednakim i zelenim mladima

Cilj projekta je podstaći mlade da shvate ekofeminizam kao alat za društvenu i ekološku pravdu, naglašavajući intersekcionalnost između rodne ravnopravnosti i održivosti. U Talinu, učesnici su osmislili pet univerzalnih radionica, koje će služiti kao podrška lokalnim zajednicama u postizanju društvenih promena. Kroz ove radionice, mladi će imati priliku da istraže različite tipove ekofeminizma i razviju svest o povezanosti ekoloških problema i rodne neravnopravnosti. Duhovni, socijalni, materijalistički i kulturni ekofeminizam nude različite pristupe, ali svi dele zajednički cilj – održiv i pravedniji svet za sve.

Online konferencija: Platforma za ekofeministički dijalog

Projekat će se završiti online konferencijom koja će se održati 30. oktobra 2024. godine u 14:00 CET. Tokom ovog događaja biće predstavljeni ključni rezultati projekta, uključujući alatke, radionice i seriju podkasta. Učesnici će imati priliku da postavljaju pitanja i diskutuju o potencijalnoj budućoj saradnji sa ekspertima iz oblasti ekofeminizma i aktivizma. „Na ovoj konferenciji ćemo podići glas za održivost, rodnu ravnopravnost i osnaživanje mladih“, navodi Sandra Iršević, koja poziva sve zainteresovane da se priključe i budu deo ovog važnog događaja.

Kako postati ekofeminista: Saveti za svakodnevni život

Za sve koji žele da doprinesu pokretu, ekofeminizam pruža inspiraciju kroz male, ali značajne korake u svakodnevnom životu. Edukacija, podrška održivim brendovima, aktivizam i svesna potrošnja su samo neki od načina za pridruživanje ekofeminističkoj borbi. „Svesna potrošnja i lokalna akcija su ključ za očuvanje naše planete i stvaranje pravednijeg društva“, kaže Camila Rodrigues. Prigrlite intersekcionalnost i postanite deo globalne zajednice koja prepoznaje povezanost između životne sredine i socijalne pravde.

Ovaj projekat nudi inspiraciju i alatke za sve koji žele da postanu deo ekofeminističkog pokreta, podižući svest o važnosti ekološke pravde i rodne ravnopravnosti. Ove aktivnosti su od suštinskog značaja za sve one koji prepoznaju potrebu za promenom i žele da deluju u skladu sa vrednostima održivosti i pravde.