Sramota ponovo odloženo suđenje protiv Đure Vavroša
Protiv Đure Vavroša ni danas nije održan pretres. I to u Osnovnom sudu u Subotici u predmetu protiv poznatog ekološkog aktiviste Đure Vavroša, koji je u predsednik Ekološkog udruženja „Hrast“. Protiv njega je podneta privatna tužba za krivično delo narušavanja poslovnog ugleda i kreditne sposobnosti preduzeća d.o.o. Krivaja. Sledeće ročište je zakazano za 1.april u 11,30 časova.
Protiv Đure Vavroša se vodi postupak čije navode on odbacuje
Advokat okrivljenog, Đure Vavroša, Sreten Đorđević ponovo nije mogao da prisustvuje suđenju zbog zauzetosti. Okrivljeni je tražio da sam iznese dokaze, sa čime se nije složio advokat privatnog tužioca. Sudija je tada donela odluku da se pretres ponovo odloži.

„Ja sam bio spereman da se sam branim, baš zbog toga da bi se završilo više suđenje. Materijalne dokaze imam, izvode iz katastra Srbije, Geozavoda Vojvodine,karte, brojeve parcela u građevinskom području tako da nemam zbog čega da se branim“, kaže Đura Vavroš, predsednik Ekološkog udruženja „Hrast“.
Advokat, privatnog tužioca, Živko Berćan nije želeo da komentariše današnji tok suđenja. Nije se složio sa time sa okrivljeni iznese sam odbranu, jer nije došao privatni tužilac. Za ovo krivično delo zaprećena je kazna zatvora do jedne godine.
Prvi pretres je odložen 1.februara jer nije došao advokat okrivljenog.
Đuro Vavroš i njegov ekološki aktivizam
Potiv Đure Vavroša se vodi predmet i on tvrdi da nije odgovoran za krivična dela koja mu se stavljaju na teret, već da su krivci oni koji su ga tužili. Vavroš naglašava:
“Ja sam ipak uradio nešto za svet, posadio sam sadnice koje su oni uništili. Objavljivanje štete koja je nastala bilo je potpuno normalno jer su pretrpele Krivaja, Ekološko društvo ‘Hrast’ i ja, a ne oni. Niko ih nije terao, sami su sebi narušili ugled.”
Borba za očuvanje prirode
Svi dokazi tokom procesa potvrđuju da Vavroš nije počinio krivično delo, već je ukazivao na problem uništavanja sadnica i narušavanja ekološkog ambijenta.
“Prvo smo zasadili 1.200 sadnica, ali su ih uništili. Zasadili smo još 700 duž celog naselja, ali rezultat je bio isti. O tome sam govorio u emisiji Zelena patrola, nakon čega je podneta tužba koja traži godinu dana zatvora. Takve pretnje me neće zaplašiti,” naglašava Vavroš.
Iako se vodi postupak protiv Đure Vavroša on je odustaje od svog rada
Vavroš ističe da će nastaviti borbu za očuvanje životne sredine. Njegov rad fokusiran je na podizanje ekološke svesti, zaštitu lokalnih staništa i direktnu akciju u sadnji i očuvanju vegetacije. Slično je i sa Draganom Pečuricom iz Bačke Topole, koji je oslobođen optužbi nakon što je ukazivao na ekološke probleme i kvalitet života stanovnika.

