Masovno trovanje zaščenih vrsta ptica u opštini Ruma.
Ekologija i održivost

Alarmantno: Masovno trovanje zaštićenih ptica u Srbiji

Masovno trovanje  zaštićenih ptica u Srbiji šokirali su javnost protekle nedelje. Društvo za zaštitu ptica Srbije (DZPPS) izvestilo je o dva teška slučaja.I to trovanja retkih i zaštićenih vrsta ptica, što ukazuje na rastući problem ekološkog kriminala u našoj zemlji.

U samo nekoliko dana na teritoriji Srbije zabeležena su dva teška slučaja trovanja zaštićenih vrsta ptica. Izveštava Društvo za zaštitu ptica Srbije (DZPPS) na svom zvaničnom Facebook profilu.

Prvi slučaj odnosi se na trovanje sivog sokola, kritično ugrožene i strogo zaštićene vrste u Srbiji. Prema navodima DZPPS-a, njihovi predstavnici su se nalazili na licu mesta zajedno sa policijskim službenicima. Uviđjaj je izvršio i tim kriminalističke tehnike.

Masovno trovanje zaštićenih ptica sve češće

Samo nekoliko dana kasnije, volonteri istog društva otkrili su još jedan slučaj. Ovog puta masovni slučaj trovanja u ataru sela Putinci, opština Ruma. Na lokaciji gde se, kako navode, ilegalno odlaže klanični otpad. Pronađeni su leševi više strogo zaštićenih vrsta ptica.

„Na terenu su pronađeni leševi jedne riđe lunje, kritično ugrožene i strogo zaštićene vrste, jednog mišara i ostaci koji najverovatnije pripadaju poljskoj eji. Obe vrste su takođe strogo zaštićene. Pored toga, na lokaciji su pronađeni i leševi ovaca i pasa“, stoji u izveštaju DZPPS-a.

Na mestu ovog masovnog trovanja odmah su reagovale nadležne službe. Pored predstavnika Društva za zaštitu ptica, na terenu su bili prisutni inspektorka pokrajinske inspekcije za zaštitu životne sredine i predstavnici Pokrajinskog zavoda za zaštitu prirode, a naknadno je stigla i policija.

Ovi slučajevi posebno zabrinjavaju jer, kako ističu iz DZPPS-a, Srbija još uvek nema Protokol o postupanju u slučajevima trovanja životinja, niti Radnu grupu za sprečavanje zločina nad divljim životinjama. Ovakav institucionalni vakuum značajno otežava borbu protiv krivolova i drugih oblika stradanja divljih životinja.

Dr Miroslav Dudok iz DZPPS-a, koji je pratio ove slučajeve, naglašava da je direktno proganjanje i ubijanje od strane ljudi glavni uzrok opadanja populacije sivog sokola u Srbiji.

Društvo za zaštitu ptica Srbije poziva nadležne institucije da hitno reaguju i uspostave neophodne mehanizme za sprečavanje ovakvih slučajeva u budućnosti. Na svojim društvenim mrežama, uz hashtagove #StopBirdCrime i #BalkanDetoxLIFE, organizacija redovno izveštava o sličnim incidentima i radi na podizanju svesti javnosti o ovom problemu.

Trovanje divljih životinja predstavlja dugogodišnji problem u Srbiji, a posebno zabrinjava činjenica da se među žrtvama često nalaze retke i zaštićene vrste. Riđa lunja (Milvus milvus), jedna od žrtava trovanja u Putincima, spada među najređe ptice grabljivice u Srbiji.

„Svaki gubitak ovako retke vrste predstavlja ogroman udarac za biodiverzitet naše zemlje“, navode iz Pokrajinskog zavoda za zaštitu prirode, dodajući da je „nedopustivo da se u 21. veku još uvek susrećemo sa ovakvim primitivnim metodama uništavanja divljih životinja.“

Problem ilegalnog odlaganja klaničnog otpada

Posebno zabrinjavajuća je praksa ilegalnog odlaganja klaničnog otpada, koja je direktno povezana sa slučajem u Putincima. Ovakva odlagališta ne samo da predstavljaju potencijalnu zdravstvenu pretnju za lokalnu zajednicu, već često postaju i mesta gde se postavljaju otrovni mamci.

„Ovo nije izolovani incident“, upozorava inspektorka pokrajinske inspekcije za zaštitu životne sredine, koja je bila na terenu. „Suočavamo se sa sistemskim problemom neadekvatnog odlaganja životinjskog otpada, što stvara idealne uslove za ovakve zločine nad divljim životinjama.“

Međunarodne obaveze Srbije

Srbija je potpisnica brojnih međunarodnih konvencija o zaštiti biodiverziteta, uključujući i Bernsku konvenciju o očuvanju evropske divlje flore i faune i prirodnih staništa. Međutim, u praksi se pokazuje da implementacija ovih sporazuma često zaostaje za preuzetim obavezama.

„Projekat BalkanDetoxLIFE, u kojem učestvuje i naše Društvo, upravo ima za cilj borbu protiv trovanja divljih životinja na području Balkana“, objašnjavaju iz DZPPS-a.

„Ali bez adekvatne podrške državnih institucija i jasnih protokola postupanja, naši napori ostaju ograničenog dometa.“

Uloga lokalnih zajednica u sprečavanju masovnog trovanja ptica

Meštani Putinaca izražavaju zabrinutost zbog situacije u njihovom ataru.

„Godinama upozoravamo na problem divljih deponija i nelegalnog odlaganja otpada“, kažu u mesnoj zajednici Putinci.

„Ovo trovanje je samo vrh ledenog brega kada je reč o problemima sa kojima se suočavamo.“

Nedostatak sistemskih rešenja

Stručnjaci upozoravaju da bez sistemskog pristupa problemu trovanja divljih životinja, ovakvi incidenti će se ponavljati.

„Potrebno je hitno formiranje specijalizovane radne grupe koja bi se bavila ovim problemom“, ističu iz DZPPS-a. „Takođe, neophodan nam je jasan protokol koji bi definisao postupanje svih nadležnih službi u ovakvim slučajevima.“

Prema podacima organizacije BirdLife International, trovanje predstavlja jedan od vodećih uzroka stradanja ptica grabljivica u Evropi. Srbija, nažalost, nije izuzetak od ovog trenda.

„Svaki dan odlaganja donošenja potrebnih protokola i formiranja radnih grupa znači potencijalno nove žrtve“, upozoravaju iz DZPPS-a.

„Nedopustivo je da u 2025. godini još uvek nemamo osnovne mehanizme za borbu protiv ekološkog kriminala.“

Za sada, kako navode iz policije, vode se intenzivne istrage oba slučaja trovanja. Međutim, bez jasno definisanih procedura i protokola, postoji opravdana bojazan da će i ovi slučajevi ostati nerešeni, kao i mnogi pre njih.

DZPPS i portal ecofeminizam.com poziva građane da svaki sumnjivi slučaj prijave nadležnim organima i prate njihove društvene mreže (#StopBirdCrime #BalkanDetoxLIFE) gde redovno objavljuju informacije o sličnim incidentima.

Masovno trovanje zaštićenih ptica alarmira javnost: stradali sivi soko i riđa lunja u Srbiji. Društvo za zaštitu ptica upozorava na nedostatak protokola za sprečavanje ekološkog kriminala.