
Gradska šuma – zelena oaza Pančeva
Gradska šuma u Pančevu, na drugoj obali Tamiša, prava je divljina u centru grada i prirodna oaza koja je uglavnom bila poznata samo retkim zaljubljenicima u prirodu.
Duž obale Tamiša kod Pančeva prostire se „Gradska šuma“, koja je stanište mnogim vrstama ptica. Lepota „Gradske šume“ je u netaknutoj prirodi, bujnoj vegetaciji i bogatoj fauni. Ptice koje žive tu predstavljaju prirodne retkosti.

Gradska šuma čuvar belorepana
Kolonija čaplji formirana je pre 25 godina, a tu se gnezdi i ugrožena vrsta crnih roda. „Gradska šuma“ oduvek je bila interesantna za ptice, a postoji još od pre 200 godina. Ima ptica pevačica, ali najviše je sivih čaplji, belih i žutih. Tu se gnezde bele i crne rode, a živi i orao belorepan.
Na površini od oko 300 hektara nalazi se raznovrsni biljni i životinjski svet. Starosedeoci Gradske šume su crna roda, siva čaplja, divlja svinja, fazan i srna, a povremeno navrate lisica i orao belorepan.
Crna roda spada među najugroženije ptice u Evropi i u Srbiji je strogo zaštićena vrsta. Nije poznato koliko crnih roda živi u Gradskoj šumi, ali je jedno od retkih mesta gde ih ima. Na području Pančeva živi 176 vrsta ptica što je više nego na području Beograda.

Staza Stari Tamiš
Članovi PEK “Soko” pre nekoliko godina obeležili su oko 4 km pešačke obrazovne staze “Stari Tamiš” kako bi zainteresovanima kroz rekreativnu i zanimljivu šetnju. Ujedno im omogućili upoznavanje sa svetom prirode koji nas okružuje, i posebno sa rekom Tamiš.
Staza “Stari Tamiš” je bila prva obeležena staza na tom području.
Staza je duga blizu 4 km i sve vreme prati stari tok reke Tamiš. Najvećim delom prolazi kroz šumu u kojoj dominiraju bela topola, jasen, hrast i vrba. Posebnu vrednost daju primerci hrasta lužnjaka i crne topole. Staza je prohodna u svim vremenskim periodima. Početak staze je kod šumske kuće i duž nje su postavljene informativne table i putokazi. Na žalost, najveći deo njih su uništili nepoznati počinioci. Staza je obeležena planinarskom crveno-belom markacijom.
U Gradskoj šumi u Pančevu moguće je videti i primerke mangulice, autohtone vrste svinja, koje uzgaja čuvar šume.
U šetnji Gradskom šumom možete videti primerke vrbe stare više od 100 godina, kao i primerke stare crne topole.

