Nasilje nad ženama: Hitna potreba za promenom i akcijom
Nasilje nad ženama predstavlja jedan od najhitnijih problema u savremenom svetu. Prema podacima Ujedinjenih nacija, globalno se procenjuje da je oko 736 miliona žena barem jednom u životu doživelo fizičko ili seksualno nasilje. U Srbiji, stanje je posebno alarmantno; između 2011. i 2023. godine, ubijeno je 406 žena, a samo ove godine zabeleženo je 17 femicida. Ovaj tekst se bavi uzrocima nasilja, preprekama prijavljivanju i značajem društvene podrške.
Uzroci nasilja nad ženama
Nasilje nad ženama često je rezultat duboko ukorenjenih rodnih stereotipa i nejednakosti. Tradicionalna uverenja o ulozi žene u društvu doprinose stvaranju okruženja u kojem nasilje postaje normalizovano. Tatjana Macura, ministarka zadužena za rodnu ravnopravnost, ukazuje na zabrinjavajući podatak da je samo tri odsto ubijenih žena prethodno prijavilo nasilje, što ukazuje na nizak nivo poverenja u institucije i strah od moguće odmazde.
„Moramo analizirati situaciju u našem društvu i istražiti zašto žene ne prijavljuju da su žrtve nasilja.Mnogo više i intenzivnije možemo da pratimo iz tih medija i tradicionalnih i onih drugih nego što je to bio ranije slučaj, pa se onda stiče utisak da nasilja, odnosno ubistava, ima više nego ranije. Svakako, i jedna ubijena žena je previše,“ naglašava Macura.
Podsetila je da je nedavno femicid kao krivično delo uvedeno u Hrvatskoj.
„Čak i u onim zemljama u kojima je duže na snazi ovo krivično delo, ne primenjuje se toliko često. To ne znači da ja govorim sada u korist toga da ne treba da se uvodi krivično delo, nego prosto svaka država u skladu sa svojim kapacitetima mora da proceni da li ima kapacitet da se određeni novi instituti uvode u krivični zakonik“, rekla je Macura.
Foto: pexels.com
Prepreke prijavljivanju nasilja
Jedan od ključnih razloga zbog kojih žene ne prijavljuju nasilje je strah od osvetničkih akcija i nedostatak ekonomskih resursa. U tradicionalnim sredinama, visoka tolerancija prema nasilju dodatno pogoršava situaciju. Macura podseća da svako ko svedoči ili sumnja da se nasilje događa ima obavezu da prijavi takve incidente, prema Zakonu o sprečavanju nasilja u porodici.
Statistika o nasilju u Srbiji
Prema podacima Ministarstva unutrašnjih poslova, broj ubijenih žena u Srbiji nije u porastu, ali to ne umanjuje ozbiljnost problema.
Ipak, ona naglašava da je svaka ubijena žena previše.
Zakonodavne promene i institucionalna podrška
U Srbiji su usvojeni zakoni koji omogućavaju hitne mere udaljavanja nasilnika od žrtve. Tokom prošle godine izrečeno je 32.000 hitnih mera, što pokazuje da institucije mogu efikasno reagovati na slučajeve nasilja. Macura ističe da institucije pružaju podršku žrtvama kroz razne servise, uključujući nacionalne službe za zapošljavanje i lokalne vlasti.
Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama
Obeležavanje 25. novembra kao Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama služi kao važan podsetnik na potrebu borbe protiv svih oblika nasilja. Ovaj datum je izabran u čast sestara Mirabal, političkih aktivistkinja koje su izgubile život zbog svoje borbe protiv diktature. Ujedinjene nacije su 1999. godine proglasile ovaj dan kao globalni dan akcije protiv nasilja nad ženama.
Neophodno je stalno raditi na obrazovanju javnosti o ovom problemu i jačanju institucija koje štite prava žena, kako bi se stvorilo sigurnije okruženje za sve. Pozivamo sve da se uključe u borbu protiv nasilja i prijave svaki oblik zlostavljanja.