Ženski solarni start je trodnevni seminar namenjen ženama koje žele da se aktivno uključe u sektor obnovljivih izvora energije.
Održivi razvoj

Ženski solarni start: Novi horizonti za žene

Ženski solarni start je trodnevni seminar namenjen ženama koje žele da se aktivno uključe u sektor obnovljivih izvora energije. Održan od 18. do 20. novembra u Kaću i Novom Sadu, ovaj događaj okupio je 20 polaznica koje su kroz teorijsku nastavu, praktičan rad i mentorstvo imale priliku da razviju veštine potrebne za pokretanje sopstvenog biznisa u oblasti solarne energije. Seminar je organizovala kompanija Energy Net u okviru projekta koji realizuje GIZ u saradnji sa Ministarstvom rudarstva i energetike Republike Srbije.

Veliko interesovanje za prvi seminar ovog tipa

„Imali smo preko 100 prijava za samo 20 mesta, što nas je izuzetno obradovalo, ali i potvrdilo koliko je ovakva inicijativa potrebna. Naša želja bila je da pružimo ženama mogućnost da istraže karijerne opcije u oblasti solarne energije i osnažimo ih da naprave taj važan korak,“ rekla je Marijana Topo, menadžerka operacija u Energy Net Akademiji.

Seminar je osmišljen kao uvod u svet solarne energije, sa posebnim fokusom na praktične veštine, tehnička znanja i mogućnosti umrežavanja. Polaznice su se upoznale sa osnovnim komponentama solarnih sistemasolarnim panelima, invertorima, kablovima i montažnim strukturama, kao i sa procesom instalacije i servisiranja sistema.

Žene u obnovljivim izvorima energije – ključ za pravednu tranziciju

Kako ističe Jelena Ivančević, savetnica u GIZ-u, ovaj seminar predstavlja korak ka ravnopravnijem uključivanju žena u energetsku tranziciju:


„Želimo da osnažimo žene da se uključe u sektor obnovljivih izvora energije. Verujemo da samo uz učešće svih segmenata društva možemo postići uspešnu i pravednu tranziciju.“

Jedna od najvažnijih komponenti seminara bila je panel-diskusija „Inspirativne priče uspešnih žena u industriji“, gde su učesnice imale priliku da slušaju o iskustvima liderki u sektoru. Među panelistkinjama su bile:

  • Branislava Jovičić, urednica portala Balkan Green Energy News i suosnivačica mreže WISE Srbija.
  • Ankica Barbulov, direktorka kompanije Negawatt Solutions.
  • Mina Ranković, direktorka prodaje u Sollux Group-u.

„Solarna energija je ključni pokretač energetske tranzicije i ogroman potencijal za inovacije. Ženama u ovom sektoru želimo da poručimo da imaju priliku za lični i profesionalni razvoj kroz obrazovanje, umrežavanje i inovacije,“ istakla je Jovičić.

Solarni sektor kao karijerna prilika za žene

Za mnoge učesnice seminar je bio prvi korak ka izgradnji karijere u sektoru solarne energije. Program je bio prilagođen i za početnice i za one sa osnovnim znanjem, pružajući im osnovu za dalje usavršavanje. Fokus je bio na kombinaciji teorijskih znanja i praktičnih veština, sa ciljem stvaranja održivih karijernih planova.

„Žene često nisu dovoljno informisane o mogućnostima u ovom sektoru. Ovaj seminar je bio prilika da to promenimo i pokažemo im da solarna energija nije samo tehnološka, već i poslovna šansa,“ dodala je Topo.

Veliki odaziv i entuzijazam polaznica ukazali su na potrebu za nastavkom ovakvih inicijativa. Energy Net planira organizaciju dodatnih obuka za žene, sa fokusom na specijalizovane veštine poput instaliranja i održavanja fotonaponskih sistema. Ove aktivnosti doprinose osnaživanju žena i ubrzanju energetske tranzicije u Srbiji.

Za više informacija o budućim seminarima, posetite naš portal www.ecofeminizam.com.

Solarni sektor u Srbiji: Šanse i izazovi za žene

Srbija se nalazi na prekretnici energetske tranzicije. Solarni sektor sve više privlači pažnju kao jedno od rešenja za dekarbonizaciju energetskog sistema. Međutim, udeo žena u ovom sektoru i dalje je nizak, uprkos potencijalu za zapošljavanje i preduzetništvo. Prema podacima Agencije za energetsku efikasnost, manje od 20% zaposlenih u sektoru obnovljivih izvora energije u Srbiji su žene, dok su na rukovodećim pozicijama još ređe prisutne.

Seminari poput Ženskog solarnog starta upravo su osmišljeni kako bi premostili taj jaz. Učesnice su tokom trodnevne obuke dobile priliku da savladaju osnove solarnih tehnologija, ali i da nauče kako da se uspešno pozicioniraju na tržištu koje se brzo razvija.

„Ovo je prvi korak ka inkluzivnijoj industriji. Verujemo da će žene koje su prošle obuku ne samo naći svoje mesto u sektoru, već i inspirisati druge da se pridruže,“ rekla je Ankica Barbulov, dodajući da su mentorske mreže ključne za dugoročan uspeh.

Detaljan pregled obuke: Teorija i praksa

Program seminara obuhvatao je četiri glavna modula:

  1. Uvod u solarne tehnologije – Osnove solarnih panela, fotonaponskih ćelija i principa rada sistema.
  2. Praktična obuka – Simulacija instalacije solarnog sistema pod nadzorom stručnjaka.
  3. Biznis modeli u solarnom sektoru – Kako pokrenuti sopstveni biznis ili razviti karijeru u ovom polju.
  4. Umrežavanje i mentorstvo – Susreti sa liderkama u industriji i stvaranje profesionalnih kontakata.

Posebno interesovanje izazvao je praktični deo, gde su polaznice uz pomoć instruktora postavljale solarne panele i učile kako da identifikuju najčešće greške tokom instalacije.

Jedna od učesnica, Jovana Milojević, podelila je svoje utiske:
„Nisam imala nikakvo tehničko predznanje, ali su predavači bili izuzetno strpljivi i detaljni. Nakon ovog seminara osećam se osnaženo da istražim dalje mogućnosti i možda čak započnem sopstveni projekat.“

Ženski solarni start i povezivanje sa globalnim trendovima

Prema podacima Međunarodne agencije za obnovljivu energiju (IRENA), žene čine oko 32% zaposlenih u sektoru obnovljivih izvora energije na globalnom nivou, što je daleko više nego u tradicionalnoj energetici, gde taj procenat iznosi svega 22%. Ipak, ova statistika varira u zavisnosti od regiona i tipa posla – žene su češće prisutne u administraciji i komunikacijama, dok su tehničke i inženjerske pozicije uglavnom rezervisane za muškarce.

Jedan od ciljeva Ženskog solarnog starta bio je da razbije predrasude o tome da su tehnička zanimanja „muški posao“. Predavači su naglasili važnost raznovrsnosti u radnim timovima, što se pokazalo kao ključ za inovacije i održivost.

Energetska tranzicija i rodna ravnopravnost

Ubrzana tranzicija ka obnovljivim izvorima energije ne znači samo prelazak na čiste tehnologije, već i otvaranje prostora za veću rodnu ravnopravnost. Srbija je potpisnica nekoliko međunarodnih sporazuma koji promovišu učešće žena u zelenoj ekonomiji, uključujući Agendu 2030 i Parisku klimatsku konferenciju. Projekti poput ovog seminara konkretizuju te ciljeve kroz praktične aktivnosti koje ženama omogućavaju pristup obrazovanju, mentorstvu i zapošljavanju.

„Ovo nije samo pitanje ravnopravnosti – uključivanje žena u solarni sektor doprinosi bržoj implementaciji energetskih rešenja i podstiče lokalni ekonomski razvoj,“ istakla je Jelena Ivančević iz GIZ-a.

Uspešne priče kao inspiracija za budućnost

Tokom seminara, polaznice su imale priliku da čuju inspirativne priče žena koje su se već afirmisale u sektoru solarne energije. Branislava Jovičić podelila je svoju priču o pokretanju inicijative za promociju obnovljivih izvora energije u ruralnim zajednicama.

„Bilo je izazovno na početku, posebno jer mnogi nisu verovali da žene mogu biti liderke u ovoj oblasti. Ali uz edukaciju i upornost, uspeli smo da instaliramo preko 50 solarnih sistema u domaćinstvima i školama širom Srbije,“ rekla je Jovičić.

Budućnost solarnog sektora u Srbiji

Solarna energija u Srbiji beleži konstantan rast, posebno nakon što su uvedeni podsticaji za domaćinstva i firme. Prema izveštaju Ministarstva rudarstva i energetike, broj instaliranih solarnih sistema porastao je za 25% u poslednje dve godine, dok je interesovanje za obnovljive izvore energije dostiglo rekordni nivo.

Međutim, stručnjaci upozoravaju da je za dugoročan uspeh neophodno ulagati u obrazovanje i osposobljavanje kadrova. Projekti poput Ženskog solarnog starta predstavljaju dobar primer kako edukacija može biti alat za osnaživanje i ekonomski razvoj.

Zeleni potencijal za osnaživanje žena

Ženski solarni start nije samo seminar, već i pokret koji pokazuje kako održive tehnologije mogu biti instrument za društvenu promenu. Kroz edukaciju, umrežavanje i podršku, žene u Srbiji dobijaju priliku da se aktivno uključe u zelenu ekonomiju i doprinesu energetskoj tranziciji.

Ovaj seminar je samo prvi korak – sledeći izazov je proširenje inicijative na druge gradove i ruralne zajednice, kako bi što više žena dobilo pristup obrazovanju u ovoj oblasti. Uz pravi pristup i podršku, solarna energija može postati ne samo tehnologija budućnosti, već i ključ za ravnopravniju i održiviju Srbiju.

Za više informacija o ovakvim inicijativama, pratite naš portal www.ecofeminizam.com.