Komemorativni skup počeo je minutom ćutanja, a organizatori pozivaju sve sugrađane da se priključe događaju
Aktuelno,  Некатегоризовано

Žuta kuća: 83 godine sećanja na žrtve fašizma u Subotici

0 0
Read Time:2 Minute, 17 Second

Žuta kuća u Subotici obeležava 83 godine od pretvaranja u zloglasno mučilište fašista. Ovaj objekat, smešten u Štrosmajerovoj 11, postao je simbol terora tokom Drugog svetskog rata. Fašistička okupatorska vlast je 1941. godine započela masovna hapšenja komunista i antifašista u Subotici. Veliki broj uhapšenih završio je u Žutoj kući, gde su bili izloženi brutalnom mučenju. Među zatvorenicima bilo je stotinak žena, čija je imena zabeležila Magda Simin Bošan.

Žene u Žutoj kući: Hrabrost i otpor

Zatvorenice su bile izložene nemilosrdnom fizičkom i psihičkom zlostavljanju od strane specijalno obučenih agenata. Svakodnevno su bile primoravane da sede nepomično, licem okrenute prema zidu, satima neprekidno. Preki sud je novembra 1941. godine osudio komunistkinje Lolu Lauru Vol i Magdu Rac. Lola Vol, stara 27 godina, obešena je 18. novembra zajedno sa grupom drugova antifašista. Magda Rac je pomilovana i osuđena na 10 godina robije, dok su ostale žene. Marta 1942. godine, 30 žena je osuđeno na robiju od 6 meseci do 15 godina.

Margareta Bašaragin, organizatorka komemoracije, istakla je važnost očuvanja sećanja na sve žrtve fašizma u Subotici.

„Ove godine proslavljamo 80 godina od pobede nad fašizmom i 83 godine Žute kuće,“ rekla je. Bašaragin je naglasila univerzalnost poruke ovog obeležavanja, pozivajući na jedinstvo u sećanju na žrtve. „Želja mi je da u budućnosti, bez obzira na identitet, obeležimo žrtve boraca protiv fašizma.“

Komemorativni skup počeo je minutom ćutanja, a organizatori pozivaju sve sugrađane da se priključe događaju. Bašaragin je predložila organizovanje svečane akademije u budućnosti kao deo obeležavanja ove godišnjice. Prvi put je ovo obeležavanje organizovano 2021. godine, kada je Bašaragin istraživala subotičke antifašistkinje.

Od mučilišta do fakulteta

Žuta kuća danas služi kao škola na mađarskom jeziku, ali njena istorijska važnost ostaje. Ovaj objekat stoji kao spomenik patnje i otpora antifašista tokom mračnog perioda istorije Subotice. Očuvanje sećanja na žrtve Žute kuće od ključnog je značaja za buduće generacije Subotičana.

Komemoracija služi kao podsetnik na užase fašizma i važnost borbe protiv totalitarnih režima. Posebno je značajna u svetlu aktuelnih sukoba u svetu, naglašavajući potrebu za mirom. Građani su pozvani da prisustvuju polaganju venca na spomen-ploči žrtvama fašističkog terora u Subotici.

Ovim činom, Subotičani će odati počast nastradalima i doprineti očuvanju sećanja na žrtve fašizma. Žuta kuća ostaje simbol otpora i hrabrosti onih koji su se suprotstavili fašističkom teroru. Sećanje na žrtve, posebno na žene koje su pretrpele mučenja, ostaje živo u Subotici.

Ovaj događaj podseća na važnost očuvanja mira i borbe protiv svih oblika diskriminacije i nasilja. Priča o Žutoj kući i njenim zatvorenicima treba da inspiriše nove generacije na toleranciju. Subotičani su pozvani da se uključe u očuvanje ove važne istorijske lekcije za budućnost.

foto: dokumentacija ŽSI

About Post Author

Sandra Iršević

Borkinja za zdravu životnu sredinu, ljudska prava, rodnu ravnopravnost. Feminizam shvatam kao borbu za ostvaranje osnovnih ljudskih prava muškaraca i žena i u skladu sa time se i ponašam.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Коментари су искључени на Žuta kuća: 83 godine sećanja na žrtve fašizma u Subotici