Globalno gledano, svaka treća žrtva trgovine ljudima je dete, najčešće devojčica.
Vesti i sport

Trgovina ljudima: Globalni izazov

Trgovina ljudima predstavlja ozbiljan zločin i tešku povredu ljudskih prava širom sveta. Svake godine hiljade muškaraca, žena i dece padne u ruke trgovaca ljudima. Skoro svaka zemlja na svetu je pogođena trgovinom ljudima na neki način. Ujedinjene nacije su proglasile Svetski dan borbe protiv trgovine ljudima 30. jula. Ove godine obeležava se deseta godišnjica ovog važnog dana u svetu i Srbiji.

Kampanja se fokusira na podizanje svesti o uzrocima i ranjivosti povezanim s trgovinom. Posebna pažnja se posvećuje deci kao žrtvama i neophodnosti pružanja podrške njima. Trgovina ljudima uključuje eksploataciju žrtava kroz prisilni rad, seksualno iskorišćavanje i ropstvo. Protokol UN-a definiše trgovinu ljudima kao vrbovanje, prevoz i prijem osoba radi eksploatacije.

Eksploatacija obuhvata prostituciju, prisilni rad, ropstvo, vađenje organa i slične prakse zlostavljanja. Globalno gledano, svaka treća žrtva trgovine ljudima je dete, najčešće devojčica.

Deca kao najranjivije žrtve trgovine ljudima

Prema izveštaju UN-a, deca su dvostruko češće izložena nasilju tokom trgovine ljudima. Oni su podvrgnuti raznim oblicima eksploatacije, uključujući prinudni rad i seksualno zlostavljanje. Širenje onlajn platformi predstavlja dodatne rizike za decu bez adekvatne zaštite na internetu. Neki od razloga za trgovinu decom su siromaštvo, nedovoljna podrška maloletnicima. Oružani sukobi, disfunkcionalne porodice i nedostatak roditeljske brige takođe doprinose ovom problemu.

Do sada borba protiv trgovine decom nije bila dovoljno efikasna u svetu. Postoji hitna potreba za sveobuhvatnim merama zaštite ranjivih grupa i pomoći žrtvama. To zahteva zajedničke napore na nacionalnom i međunarodnom nivou u borbi. Države moraju dati prioritet zaštiti dece i ojačati zakone protiv trgovine. Poboljšanje sprovođenja zakona i obezbeđivanje više resursa su takođe neophodni koraci napred. Preventivne mere treba da se fokusiraju na rešavanje osnovnih uzroka siromaštva. Posebnu pažnju treba posvetiti trgovini maloletnim izbeglicama bez pratnje odraslih osoba.

Trgovina ljudima u Srbiji i regionu

Trgovina ljudima predstavlja ozbiljan problem i u Srbiji i okolnim zemljama regiona. Prema podacima Centra za zaštitu žrtava trgovine ljudima u Srbiji, identifikovano je. U 2022. godini ukupno je identifikovano 46 žrtava trgovine ljudima u Srbiji. Od tog broja, 28 žrtava su bile maloletne osobe, što čini 60%. Najčešći oblik eksploatacije u Srbiji je seksualna eksploatacija, zatim radna eksploatacija. Prinudni brakovi i prinuda na vršenje krivičnih dela takođe su prisutni. Srbija je zemlja porekla, tranzita i odredišta za žrtve trgovine ljudima.

Žrtve iz Srbije često završavaju u zemljama Zapadne Evrope radi eksploatacije. Istovremeno, kroz Srbiju prolaze žrtve iz drugih zemalja u tranzitu ka EU. Vlada Srbije ulaže napore u borbu protiv trgovine ljudima i zaštitu. Usvojena je Strategija prevencije i suzbijanja trgovine ljudima za period 2017-2022. Formirane su specijalizovane jedinice policije za borbu protiv trgovine ljudima u Srbiji. Ipak, stručnjaci ukazuju da je potrebno uložiti dodatne napore u prevenciju.

Posebno je važno raditi na podizanju svesti javnosti o ovom problemu. Edukacija dece i mladih o rizicima trgovine ljudima je ključna preventivna mera. Neophodno je i jačanje kapaciteta institucija za identifikaciju i zaštitu žrtava. Regionalna i međunarodna saradnja su takođe važne u borbi protiv trgovine.