
Sadnja drveća: WWF i Intesa Sanpaolo posadili 900 sadnica
Sadnja drveća je jedan od omiljenih projekata u školstvu. U okviru zajedničkog projekta, WWF Adria i Intesa Sanpaolo grupacija posadili su 900 sadnica autohtonog voća i aromatičnog bilja u školama u Gakovu, Novoj Gajdobri i Futogu. Ova inicijativa ima za cilj da doprinese ublažavanju klimatskih promena i očuvanju vlažnih staništa u Gornjem Podunavlju, poznatom kao srpski deo Evropskog Amazona.

Šuma hrane: Inovativni ekosistem za budućnost
Koncept „Šume hrane“ predstavlja dinamičan ekosistem koji oponaša strukturu i funkcije prirodne šume. Ovaj sistem obuhvata više spratova vegetacije, uključujući visoka stabla, jestive voćne vrste, žbunove i trajne cvetnice. Prema rečima stručnjaka iz WWF-a, ovakva raznovrsnost biljaka doprinosi stvaranju održivog i produktivnog ekosistema koji je otporniji na klimatske promene u poređenju sa tradicionalnim voćnjacima.
- Vrste sadnica: U okviru projekta zasađeno je 300 drvenastih sadnica voća (jabuka, kruška, šljiva, višnja) i 600 sadnica pratećeg bilja (dud, zova, glog, dren, žalfija, ruzmarin, majčina dušica). Ovaj koncept omogućava dostupnost hemijski netretiranih plodova za oko 1400 učenika i lokalne zajednice.
Biodiverzitet kao prioritet
Projekat „Šume hrane“ stavlja akcenat na bioraznovrsnost kroz širok spektar biljnih vrsta. Ova raznovrsnost privlači korisne insekte i oprašivače, čime se stvara otporniji ekosistem. Šume hrane su dizajnirane da budu samoodržive; međusobna podrška biljaka smanjuje potrebu za mineralnim đubrivima i pesticidima.

Ekosistemske usluge šuma hrane
Šume hrane pružaju brojne ekosistemske usluge koje su od vitalnog značaja za zdravlje životne sredine:
- Poboljšanje kvaliteta zemljišta: Sadnja drveća poboljšava strukturu tla i povećava njegovu plodnost.
- Povećanje kapaciteta zadržavanja vode: Drveće pomaže u smanjenju erozije tla i povećava zadržavanje vode.
- Vezivanje ugljendioksida: Drveće apsorbuje CO2 iz atmosfere, čime se smanjuje efekat staklene bašte.
- Stvaranje staništa za divlje životinje: Raznoliki ekosistem pruža sklonište mnogim vrstama.
Sadnja drveća je podržana i od strane UNESCO-a
Ovaj projekat je deo UNESCO-vog Petodržavnog rezervata biosfere Mura – Drava – Dunav, koji je poznat kao Amazon Evrope. Intesa Sanpaolo grupa podržava WWF-ove napore u očuvanju ovog značajnog područja kroz praktične primere koji podižu svest o ranjivosti prirode.Sadnja drveća je jedan segment projekta „Šuma hrane“.
Sadnja drveća u praksi
- Izbor pravih vrsta: Odaberite autohtone vrste drveća koje će se najbolje prilagoditi lokalnim uslovima.
- Organizovanje akcija: Uključite zajednicu kroz volonterske akcije kako biste povećali svest o značaju sadnje drveća.
- Edukativni programi: Organizujte radionice o ekologiji i održivosti kako biste podigli svest među mladima.

Značaj obrazovanja i angažovanja zajednice
Edukacija mladih o važnosti očuvanja prirode je ključna komponenta ovog projekta. Učenici će imati priliku da direktno učestvuju u sadnji drveća i brizi o novim sadnicama, što će im omogućiti da razviju svest o ekološkim pitanjima. Ovakvi programi mogu inspirisati nove generacije da postanu aktivni činioci u zaštiti životne sredine.
Ekološki uticaj i globalni kontekst
Prema izveštaju WWF-a iz 2020. godine, globalni biodiverzitet opada alarmantnom brzinom; izgubili smo 68% populacija sisara, ptica, gmizavaca, vodozemaca i riba u poslednjih 50 godina. Ova statistika naglašava hitnost akcija poput projekata sadnje drveća kako bi se preokrenuo trend gubitka biodiverziteta.Sadnja drveća je samo jedan segmet očuvanja prirode.
Ako želite da doprinosite sličnim inicijativama ili da saznate više o održivom razvoju, preporučujemo sledeće resurse:
- WWF – Donirajte danas – Pomažite očuvanju prirode kroz donacije.
- Intesa Sanpaolo – Održivi razvoj – Saznajte više o projektima održivog razvoja.
- Tree-Nation – Platforma za sadnju drveća širom sveta.
Inicijativa sadnje drveća kroz projekat „Šume hrane“ predstavlja značajan korak ka očuvanju biodiverziteta i ublažavanju klimatskih promena. Kroz saradnju između WWF-a i Intesa Sanpaolo grupe stvara se održiviji model razvoja koji koristi kako prirodi, tako i lokalnim zajednicama.
WWF Adria i Intesa Sanpaolo grupacija posadili su 900 sadnica u školama Gornjeg Podunavlja kako bi doprineli očuvanju životne sredine kroz inovativni koncept „Šume hrane“.

