Ženske studije u Subotici nastavljaju sa svojim šestim ciklusom alternativnog visokoškolskog programa.M. Rakočević Cvijanov, S. Simeunović, M. Bašaragin, T. Kolar Janković, V. Miković, D. Mrkić i T. Babić Foto: dokumentacija ŽSI
Žensko osnaživanje i zdravlje

Ženske studije u Subotici: Novi susret posvećen znamenitim Subotičankama

Ženske studije u Subotici nastavljaju sa svojim šestim ciklusom alternativnog visokoškolskog programa, predstavljajući jedinstvenu obrazovnu platformu koja spaja prošlost i budućnost. Najnoviji susret, održan 2. novembra 2024. godine, okupio je brojne stručnjake i entuzijaste u hibridnom formatu, kombinujući uživo i onlajn pristup.

Inovativni pristup očuvanju ženske istorije

„Metodološka obuka o rodno osetljivom pisanju enciklopedijskih odrednica predstavlja ključni korak u očuvanju istorijskog nasleđa znamenitih žena našeg podneblja,“ ističe dr Margareta Bašaragin, poverenica za Ženske studije u Subotici.

 Ovaj jedinstveni program omogućava polaznicama i polaznicima da steknu dragocena znanja o dokumentovanju ženskih doprinosa društvu.

Znamenite Subotičanke kao inspiracija

Dr Marcela Jagić (1901-1990) – Pionirka medicine

Paula Hek (1958-2014) – Glumačka legenda

Katarina Bačlija (1927-2009) – Stub subotičkog pozorišta

Značaj rodno osetljivog jezika u društvu

„Rodno osetljiv jezik nije samo pitanje gramatike, već predstavlja važno sredstvo za postizanje ravnopravnosti u društvu,Kroz upotrebu rodno osetljivog jezika činimo vidljivim doprinose žena u svim sferama života i borimo se protiv duboko ukorenjenih predrasuda“ kažu na Ženskim studijama.

Ženske studije kao pokretač društvenih promena

Program Ženskih studija u Subotici već godinama predstavlja značajnu platformu za:

  • Promovisanje rodne ravnopravnosti kroz obrazovanje
  • Razvijanje kritičke svesti o položaju žena u društvu
  • Dokumentovanje i očuvanje ženske istorije
  • Stvaranje mreže aktivistkinja i istraživačica
  • Pokretanje inicijativa za unapređenje položaja žena

„Ženske studije su mnogo više od obrazovnog programa – one su prostor susreta, razmene znanja i osnaživanja.Kroz naš rad stvaramo novu generaciju obrazovanih, osvešćenih osoba koje će nastaviti borbu za ravnopravnije društvo,“ navodi jedna od osnivačica programa. Pre 20 i više godina dr Svenka Savić, je bila jedna od osnivačica programa.

Istorijski značaj ženskih studija

Program Ženskih studija u Subotici, koji deluje već više od dve decenije, predstavlja jedan od prvih alternativnih obrazovnih programa ovog tipa u regionu.

„Kada smo počinjale sa radom, malo ko je verovao da će program opstati i razviti se u ono što je danas. Danas sa ponosom možemo reći da smo obrazovale generacije žena koje su postale liderke u svojim oblastima“, kaže jedna od osnivačica.

Interdisciplinarni pristup i savremeni izazovi

Program posebnu pažnju posvećuje povezivanju različitih disciplina i pristupa u proučavanju rodnih pitanja.

Interdisciplinarnost nije samo akademski ideal, već neophodnost u razumevanju kompleksnih društvenih fenomena.Kroz kombinaciju teorijskih znanja i praktičnog aktivizma, polaznice i polaznici stiču sveobuhvatan uvid u savremene izazove rodne ravnopravnosti.

Uticaj na lokalnu zajednicu

Ženske studije u Subotici aktivno sarađuju sa lokalnim institucijama i organizacijama civilnog društva. Program nije izolovan u akademskoj sferi. Cilj je da se prenose znanja koja mogu d pronađu praktičnu primenu u zajednici.

Kroz različite projekte i inicijative, program doprinosi podizanju svesti o rodnoj ravnopravnosti i osnaživanju žena u lokalnoj zajednici.

Obrazovanje kao put ka ravnopravnosti

„Obrazovanje je ključni faktor u postizanju rodne ravnopravnosti.Kroz naš program, ne samo da prenosimo znanja, već i gradimo mrežu podrške koja omogućava ženama da ostvare svoje pune potencijale“, naglašava dr Bašaragin.

Program posebnu pažnju posvećuje razvoju kritičkog mišljenja i osposobljavanju polaznica za aktivno učešće u društvenim promenama.

Planovi za budućnost

U narednom periodu, program planira proširenje svojih aktivnosti i uvođenje novih obrazovnih modula. „Želimo da odgovorimo na izazove digitalnog doba i potrebe novih generacija.Istovremeno, ostajemo verni našoj misiji očuvanja i promocije ženske istorije i borbe za rodnu ravnopravnost.,“ objašnjava dr Bašaragin.