Današnje umetnice istražuju složene odnose između roda, ekologije, kapitalizma i opresije kroz svoja dela.
Žensko osnaživanje i zdravlje

Ekofeminizam u umetnosti

Ekofeminizam u umetnosti dobija sve veći značaj u savremenom svetu koji se suočava sa klimatskim izazovima. Umetnice poput Sudipte Das iz Asama svedoče o drastičnim ekološkim promenama u svojim rodnim mestima. One primećuju da ekstremni vremenski uslovi nesrazmerno pogađaju žene, koje se brinu o domaćinstvima. Ekofeministička umetnost spaja feminizam, politiku, ekologiju i kreativno izražavanje, pružajući novi pogled na globalne probleme.

Istorija ekofeminizma u umetnosti

Termin ekofeminizam prvi put je upotrebila francuska spisateljica Fransoa d’Obon 1974. godine u svojoj knjizi. Ona je povezala ugnjetavanje marginalizovanih grupa sa dominacijom nad prirodom i životnom sredinom. Klimatska kriza nije rodno neutralna, što potvrđuju i izveštaji UN Women iz 2022. godine. Umetnice su počele da reaguju na koncept ekofeminizma još sedamdesetih godina prošlog veka.

Savremeni trendovi u ekofeminističkoj umetnosti

Današnje umetnice istražuju složene odnose između roda, ekologije, kapitalizma i opresije kroz svoja dela. Teme se proširuju na kvir istorije, antinuklearne sentimente i privatizaciju zemljišnih resursa. Mediji variraju od tradicionalnog slikarstva do performansa i multimedijalnih instalacija, s telom kao ključnim elementom. Bhavna Kakar ističe važnu ulogu ove umetnosti u podizanju svesti i inspirisanju na akciju.

Ekofeminizam u tradicionalnoj umetnosti

Umetnice iz tradicionalnih zajednica takođe se bave ekofeminističkim temama kroz svoju umetnost. Jodhaija Bai Baiga slika o šumskim požarima u svojoj regiji Madja Pradeš. Pušpa Kumari kritikuje zagađenje reke Gang kroz dela u stilu Madhubani umetnosti. Ramrati Bai, pripadnica plemena Baiga, evocira sećanja na šume iz detinjstva u svojim radovima.

Značaj ekofeminizma u umetnosti danas

Ekofeministička umetnost igra važnu ulogu u podizanju svesti o klimatskim promenama i rodnoj neravnopravnosti. Ona pruža platformu za marginalizovane glasove i inspiriše na akciju za zaštitu životne sredine. Kroz svoja dela, umetnice istražuju alternativne načine odnosa prema prirodi i društvu. Ova umetnost poziva na preispitivanje dominantnih struktura moći i promoviše holistički pristup ekološkim pitanjima.

Budućnost ekofeminizma u umetnosti

Očekuje se da će ekofeministička umetnost nastaviti da raste u značaju u narednim godinama. Sve više umetnica širom sveta prihvata ovaj pristup u svom radu. Galerije i muzeji organizuju sve više izložbi posvećenih ekofeminističkoj umetnosti, prepoznajući njen značaj. Ova umetnost ima potencijal da inspiriše konkretne akcije za borbu protiv klimatskih promena.

izvor:lifestyle.livemint.com