Projekat za zelenu tranziciju
Vlada veliko interesovanje inovatora za zelenu tranziciju. Više od 160 javnih i privatnih preduzeća, istraživačkih institucija, organizacija civilnog društva. Kao i udruženja i lokalnih samouprava prijavilo je svoja poslovna rešenja na Izazov za inovativna rešenja za zelenu tranziciju srpske privrede, objavljen u februaru ove godine. Reč je o projektu „EU za Zelenu agendu u Srbiji“.
Poziv je otvoren do kraja 2026. godine. Cilj projekta je da podrži inovativna rešenja u svih pet ključnih oblasti Zelene agende za Zapadni Balkan.
Za zelenu tranziciju srpske privrede
Predložena su inovativna poslovna rešenja u oblastima dekarbonizacije. Odnosno, smanjenje zavisnosti od fosilnih goriva i prelazak na obnovljive izvore energije. Kao i cirkularne ekonomije za očuvanje i efikasnije korišćenje prirodnih resursa).Pored toga i za smanjenje zagađenja životne sredine i vazduha, zaštite i očuvanja prirode i biološke raznovrsnosti i uspostavljanja održivih sistema za snabdevanje hranom i ruralni razvoj.
Za sve kandidate koji su ispunili uslove konkursa i prošli prvi krug selekcije, organizovan je Info dan. Tamo su dobili više informacija o daljim koracima za konkurisanje za mentorsku i tehničku podršku u razradi predloženih projektnih ideja. Za rešenja koja budu pokazala najveći potencijal da donesu ekološke, ekonomske i društvene koristi, biće obezbeđeno i sufinansiranje za primenu u praksi. Očekuje se da će odabrani predlozi doprineti sprovođenju Zelene agende i olakšati ostvarenje obaveza i ciljeva u procesu pridruživanja Srbije Evropskoj uniji.
Veliki odziv na ovaj poziv rezultat je zajedničkog rada domaćih i međunarodnih partnera na podsticanju inovacija i ubrzanju zelene tranzicije srpske privrede i društva.
Izazov za inovativna rešenja objavljen je u okviru projekta „EU za Zelenu agendu u Srbiji“. Uz tehničku i finansijsku podršku Evropske unije. Kao i u partnerstvu sa Ministarstvom zaštite životne sredine. Ovaj program se realizuje u okviru Ujedinjenih nacija za razvoj, u saradnji sa Ambasadom Švedske i Evropskom investicionom bankom (EIB). Dodatna sredstva obezbedile su vlade Švedske, Švajcarske i Srbije.
izvor:ekolist