Održiva mobilnost donosi brojne prednosti za zdravlje i bezbednost građana.
Ekologija

Održiva mobilnost uz podršku Švedske

0 0
Read Time:1 Minute, 54 Second

Održiva mobilnost postaje ključna tema u razvoju urbanih sredina širom Srbije. Grad Vranje, kao i opštine Svilajnac i Bajina Bašta, dobijaju podršku u ovoj oblasti kroz projekat „Održive i inkluzivne usluge na lokalnom nivou“ (2022-2025). Projekat je finansiran od strane Vlade Švedske, a implementira ga Stalna konferencija gradova i opština (SKGO) u saradnji sa Švedskom asocijacijom lokalnih vlasti i regiona (SALAR).

Fokus na održivoj mobilnosti

Cilj plana održive mobilnosti jeste poboljšanje kvaliteta života građana. Ovaj plan obuhvata smanjenje negativnih efekata motornog saobraćaja, povećanje sigurnosti, kao i unapređenje infrastrukture za pešake i bicikliste. Značaj ove inicijative je smanjenje emisije CO2 i buke, što će direktno doprineti zdravijoj i bezbednijoj sredini.

Učešće građana u kreiranju plana

Gradovi Vranje, Svilajnac i Bajina Bašta će omogućiti građanima da daju svoje predloge kroz ankete. Ove ankete, koje će se sprovoditi od 16. do 22. septembra 2024. godine, deo su Evropske nedelje mobilnosti. Prikupljeni podaci biće ključni u izradi konačnog plana održive mobilnosti. Važno je da građani učestvuju, jer su njihove potrebe u središtu ovog strateškog dokumenta.

Izjave lokalnih lidera o održivoj mobilnosti

Gradonačelnik Vranja, dr Slobodan Milenković, istakao je potrebu za ovakvim planom:
„Vranje se suočava sa ozbiljnim izazovima u oblasti saobraćaja, kao što su gužve i zagađenje. Plan održive mobilnosti pomoći će da se nađu dugoročna rešenja i unapredi kvalitet života građana.“

Takođe, on je naglasio da grad teži da postigne ravnotežu između mobilnosti i očuvanja životne sredine:
„Očekujemo da ovaj plan omogući bolju organizaciju saobraćaja, smanjenje zagađenja i povećanje sigurnosti svih učesnika.“

Podrška lokalnim vlastima u sprovođenju plana

Stalna konferencija gradova i opština i švedska SALAR organizacija pomažu u osmišljavanju paketa podrške za lokalne vlasti. Ovi paketi omogućavaju gradovima da podignu nivo efikasnosti i uvedu inovativna rešenja u oblasti održive mobilnosti. Plan će biti završen početkom 2025. godine, a svi predlozi građana će biti uzeti u obzir.

Održiva mobilnost donosi brojne prednosti za zdravlje i bezbednost građana. Projekti u Vranju, Svilajncu i Bajinoj Bašti imaju za cilj smanjenje negativnih uticaja saobraćaja, poboljšanje infrastrukture i očuvanje životne sredine. Podrška Švedske doprinosi naporima lokalnih zajednica da stvore održive urbane sredine koje su bezbedne i pristupačne za sve.

About Post Author

Sandra Iršević

Borkinja za zdravu životnu sredinu, ljudska prava, rodnu ravnopravnost. Feminizam shvatam kao borbu za ostvaranje osnovnih ljudskih prava muškaraca i žena i u skladu sa time se i ponašam.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %