Festival sećanja najava
Kultura i umetnost

Festival sećanja u Subotici: Dani filma, kulture i umetnosti

Festival sećanja je događaj koji Subotica s nestrpljenjem očekuje. Održaće se u petak i subotu, 17. i 18. oktobra 2025. godine, nudeći publici bogat i pažljivo osmišljen program posvećen temeljnom očuvanju i proslavljanju našeg kulturnog nasleđa. Cilj festivala je da, kroz film i umetnost, osvetli važne ličnosti i događaje iz naše prošlosti. Ovo je zaista prilika da se povežemo s korenima i uživamo u vrhunskoj kulturi.

Detaljan osvrt na petak, 17. oktobar: Praznik filmske istorije

Prvi dan festivala započinje dirljivim činom sećanja u 16.30 sati. Biće položeni venci na bistu Aleksandra Lifke, velikana i pionira kinematografije koji je svojim radom ostavio neizbrisiv trag u Subotici i celom regionu. Ovo je obavezna stanica za sve one koji cene istoriju filma.

Svečano otvaranje izložbe i sam Festival sećanja zakazano je za 17.00 časova. Posetioce očekuje otvaranje izložbe karikatura „Monolit“ Darka Kovačevića. Kroz satiričan i britak crtež, Kovačevićeva izložba predstavlja oštar komentar na društvo i biće sjajan uvod u duboke teme koje festival obrađuje.

Pravi praznik za filmofile sledi u 17.30 sati. Tada će ugledni Aleksandar Erdeljanović iz Jugoslovenske kinoteke održati izuzetno važno master-klas predavanje pod naslovom „Prvi srpski igrani film“. Erdeljanović je priznati autoritet za istoriju domaćeg filma i njegovo predavanje sigurno će pružiti nove uvide u pionirske dane sedme umetnosti u Srbiji.

Vrhunac večeri je u 18.00 časova – projekcija istorijskog filma „Život i dela besmrtnog vožda Karađorđa“. Ovaj film iz 1911. godine, u režiji Ilije Stanojevića, predstavlja ne samo redak filmski dokument, već i svedočanstvo o najranijem periodu srpske kinematografije. Trajanje od 60 minuta omogućava publici da iskusi kako je film izgledao pre više od jednog veka.

Veče će biti zaokruženo snažnom pričom – dokumentarnim filmom „Glumčina“ (2021) Vladimira Ristića. Ovaj film se bavi životom i radom legendarnog Zorana Radmilovića, čoveka čija je genijalnost obeležila pozorišnu i filmsku scenu. Priča o Zoranovoj karijeri i ličnosti garantuje emotivno i inspirativno iskustvo.

Subota, 18. oktobar: Sećanja, žene i kulturno nasleđe

Subotnji program se fokusira na društveno i lokalno nasleđe. U 18.00 sati počinje master-klas „Kultura sećanja – Ekofeminizam i Bunjevke“ koju vodi Sandra Iršević. Ova tema je od suštinske važnosti za razumevanje uloge žena u očuvanju kulturne i ekološke svesti, sa posebnim osvrtom na lokalnu bunjevačku tradiciju.

Prateći program u subotu uveče obuhvata projekcije tri kratka dokumentarca, koji daju uvid u lokalnu umetničku scenu i značajne ličnosti. Publika će moći da pogleda filmove „Skulpture koje su oživele“, priču o delima koja prevazilaze materijalno; zatim „Slikarka Angelina Mačković“, o radu jedne od naših značajnih likovnih umetnica; i na kraju, film o „Mari Đorđević Malagurskoj“, važnoj bunjevačkoj kulturnoj radnici i intelektualki.

Za sve ljubitelje istorije i Palića, u 19.30 sati, Dejan Mrkić – Lanski predstavlja jedinstveni program „Palić 1920-1950″. Kroz pažljivo odabrane fotografije i retke filmske zapise, Mrkić-Lanski će nas provesti kroz tri decenije razvoja popularnog izletišta. Ovaj program biće praćen dokumentarnim filmom „Letnja pozornica Palić“ (2015), koji dodatno osvetljava kulturni značaj ove ikonične građevine.

Festival sećanja je više od pukog niza događaja; to je dvodnevno putovanje kroz istoriju, umetnost i nasleđe Subotice i Srbije. Ne propustite priliku da budete deo ovog izuzetnog kulturnog mozaika!