Globalna saradnja za čistu energiju: Letnji Davos
Godišnji sastanak novih šampiona, poznat i kao Letnji Davos, održan je u Dalianu. Učesnici su naglasili važnost međunarodne saradnje u rešavanju izazova energetske tranzicije i klimatskih promena. Specijalni izaslanik Kine za klimatske promene, Liu Dženmin, istakao je potrebu za jačanjem saradnje. On je pozvao na izbegavanje protekcionističkih mera kako bi se olakšala energetska tranzicija. Liu je naglasio da je za ovaj poduhvat neophodna globalna i regionalna saradnja.
Azijske zemlje se suočavaju sa značajnim izazovima u prelasku na čistije izvore energije. One imaju veliki udeo u globalnoj potrošnji uglja, što otežava njihovu tranziciju. Liu je odbacio optužbe Zapada o prevelikim kapacitetima u kineskom sektoru čiste energije. Umesto toga, on je istakao snažnu globalnu potražnju za proizvodima iz obnovljivih izvora. Kineski proizvodni sektor je doprineo smanjenju globalnih cena solarnih i vetroproizvoda.
Letnji Davos: Kineski lideri pozivaju na međunarodnu saradnju u energetskoj tranziciji
Kina je energično razvijala svoj novi energetski sektor kako bi ispunila svoje klimatske obaveze. Ona je već godinama najveće svetsko tržište za nova energetska vozila i baterije. Kina je takođe glavni dobavljač opreme za energiju vetra i sunca u svetu. Ona obezbeđuje 50 procenata svetske opreme za energiju vetra i solarne panele. Kineska industrija je pomogla da se smanji cena obnovljive energije globalno. Ovo je omogućilo drugim zemljama da dobiju čistu i pristupačniju energiju.
Kim Sang-Hjup iz Južne Koreje složio se sa stavovima kineskog predstavnika o saradnji. On je istakao potencijal saradnje između Kine, Japana i Južne Koreje u zelenoj industriji. Kim je naglasio potrebu za više dijaloga o saradnji u regionu i svetu. On smatra da bi saradnja trebalo da se proširi na ASEAN i afričke zemlje. Predstavnici vodećih kineskih kompanija za proizvodnju električne energije pridružili su se ovom pozivu. Oni su istakli značaj eliminisanja protekcionističkih barijera u energetskom sektoru globalno.
Azijske zemlje prednjače u razvoju zelenih tehnologija i industrija
Ven Šugang, predsednik velike kineske elektroenergetske kompanije, pozvao je na veću globalnu saradnju tokom Letnjeg Davosa. On je naglasio potrebu za uklanjanjem protekcionističkih barijera u energetskom sektoru širom sveta. Ven smatra da bi to omogućilo da tehnologije bolje rade za dobrobit čovečanstva. On je istakao da je borba protiv klimatskih promena zajednička odgovornost celog čovečanstva. Kina je čvrsto opredeljena za razvoj niske emisije ugljenika i čiste energije. Zemlja je postigla značajna dostignuća u tom pogledu u poslednjih nekoliko godina. Ven je naglasio da kineske tehnologije čiste energije mogu koristiti zemljama u razvoju. On smatra da postoji ogromna potražnja za pristupačnim kineskim rešenjima na tržištu.
Robin Zeng, predsednik giganta u proizvodnji baterija CATL, predložio je model u kojem svi dobijaju. On smatra da bi to omogućilo bolju distribuciju proizvodnih kapaciteta između različitih zemalja. Zeng je rekao da je CATL spreman da licencira svoje tehnologije proizvođačima. Kompanija želi da pomogne u izgradnji industrije baterija u drugim zemljama. On je naglasio da su klimatske promene i održivost važni za sve.
Učesnici su se složili da je potrebno više dijaloga i saradnje u energetskom sektoru. Oni smatraju da bi to pomoglo u rešavanju globalnih klimatskih izazova efikasnije. Predstavnici su istakli značaj razmene znanja i tehnologija između različitih zemalja i regiona. Oni veruju da će to ubrzati globalnu energetsku tranziciju i smanjenje emisija. Konferencija je pokazala da postoji snažna volja za međunarodnom saradnjom u ovoj oblasti. Učesnici su se obavezali da će nastaviti dijalog i nakon završetka ovog sastanka.
izvori: zelena srbija