Njihova dela nisu samo deo prošlosti, već nas i danas inspirišu da sanjamo velike snove i da se borimo za ostvarenje svojih ciljeva.
Žensko osnaživanje i zdravlje

Šta slavimo za Međunarodni dan žena?

Na Međunarodni dan žena, odajemo počast neustrašivim ženama koje su svojim delima oblikovale svet oko sebe. One su utirale put ka rodnoj ravnopravnosti. Neka nam inspiracija bude Milica Stojadinović Srpkinja, prva žena u Srbiji koja je stekla diplomu doktora filozofije. Otvorila je vrata akademskog sveta za buduće generacije žena.Umetnice poput Ane Pavlović, koje su  osvajale su svet svojom gracioznošću i snagom plesnih koraka. Sa druge strane, dr. Milka Ivanović i Mileva Marić izazivale granice u medicini i nauci.Pokazale su da nema prepreke koju hrabrost i istrajnost ne mogu savladati.

Njihova dela nisu samo deo prošlosti, već nas i danas inspirišu da sanjamo velike snove i da se borimo za ostvarenje svojih ciljeva. Njihova hrabrost, upornost i vizionarski duh podsećaju nas da je svaki dan prilika da slavimo snagu i dostignuća žena širom sveta.

Inspirišimo se našim heroinama

Danas, kada se borimo za rodnu ravnopravnost u svim sferama društva, setimo se žena koje su hrabro kročile putem manje putanim, ali su uprkos tome ostvarile neviđene rezultate. Neka njihova priča bude podstrek za sve nas da nastavimo da se borimo za pravednije i inkluzivnije društvo.

Međunarodni dan žena nije samo dan da se slave žene. To je i prilika da se podsetimo našeg zajedničkog puta ka jednakosti i prava da svaka žena ostvari svoje snove. Danas, kao i svaki dan, stojimo zajedno, inspirisani hrabrošću i dostignućima žena koje su došle pre nas, spremni da nastavimo borbu za bolje sutra.Međunarodni dan žena, prvobitno poznat kao „Dan radnih žena“, obeležava se svake godine 8. marta u otprilike 100 zemalja širom sveta.

Međunarodni dan žena: Klara Cetkin

Ideja o uspostavljanju međunarodnog praznika koji se zalaže za prava žena i rodnu ravnopravnost potekla je od Klare Cetkin. Komunistkinje i zaštitnice ženskih prava, koja je predlog iznela 1910. godine na Međunarodnoj konferenciji radničkih žena u Kopenhagenu. Dan je nastao kao dan borbe za ljudska prava žena, uključujući ekonomsku, političku i socijalnu ravnopravnost žena i muškaraca. Poreklo Međunarodnog dana žena odražava tekuću borbu za rodnu ravnopravnost i priznanje doprinosa žena društvu.

Važnost rodne ravnopravnosti ne može se preceniti, jer je ona od suštinskog značaja za napredak društva u celini. Uprkos napretku, žene se i dalje suočavaju sa nejednakošću u mnogim oblastima.Uključujući obrazovanje, zapošljavanje i političko predstavljanje. Postizanje rodne ravnopravnosti nije samo pitanje pravde, već i ključni korak ka stvaranju pravednijeg i prosperitetnijeg društva. Rodna ravnopravnost promoviše ekonomski rast. Kao i društvenu koheziju i političku stabilnost, od čega imaju koristi i žene i muškarci.

Međunarodni dan žena služi kao podsetnik na  borbu za rodnu ravnopravnost, kao i prilika da se proslave dostignuća i doprinos žena društvu.. Iako je postignut napredak, još uvek ima posla koji treba da se uradi u oblastima kao što su jednaka plata, pristup obrazovanju i zdravstvenoj zaštiti i zastupljenost u vodećim ulogama. Ovaj dan podstiče pojedince i organizacije da nastave borbu za rodnu ravnopravnost. Promoviše svest i akciju za stvaranje pravednijeg i pravednijeg društva. Slaveći dostignuća žena i zalažući se za rodnu ravnopravnost. Međunarodni dan žena je snažan podsetnik na važnost prepoznavanja i vrednovanja doprinosa svih pojedinaca, bez obzira na pol.