
Handanović: Srbija planira proizvoditi 45% EE iz OIE
Ministarka rudarstva i energetike Srbije, Dubravka Đedović Handanović, izjavila je na Kopaonik biznis forumu da su realni i ambiciozni planovi da do 2030. godine Srbija proizvodi do 45 odsto električne energije iz obnovljivih izvora (OIE).
Ambiciozni planovi za OIE proizvodnju električne energije
„Ako pogledamo da je svetski cilj da na globalnom nivou iz obnovljivih izvora energije do 2028. bude proizvedeno 42 odsto električne energije, mislim da samo mi vrlo ambiciozni sa 45 odsto i realni i da ćemo biti iznad svetskog proseka, a opet polazimo sa pozicije koja je nezahvalna, kada je u pitanju bazna energija, odnosno proizvodnja električne energije iz uglja“, rekla je ministarka.
Investicije i planovi za dodavanje električne energije iz OIE
Ministarka Dubravka Đedović Handanović smatra da su realni i kada planiraju da dodaju 3,4 gigavata električne energije iz OIE do 2030. godine kroz investicije javnog i privatnog sektora.
„Počeli smo pregovore za jedan gigavat solara, planiramo i jedan gigavat vetra iz obnovljivih izvora, javnih ulaganja, investicija, ali pre svega kroz 1.300 megavata aukcija, uspešno sprovedenih, koje planiramo da nastavimo da realizujemo“, rekla je ministarka.
Izazovi u ostvarenju energetskih ciljeva
Ministarka je istakla da su dostupnost finansijskim sredstvima i veća dostupnost kritičnih mineralnih sirovina ključni faktori u ostvarivanju energetskih ciljeva.
„Evropa i mi, kao deo energetske zajednice, se obavezujemo na slične ambiciozne ciljeve, ali mi nemamo ni upola isti pristup finansijskim sredstvima. Znamo koliko EIB radi da pomogne Evropi da postigne te konkretne ciljeve, mi ta sredstva nemamo. Treba da planiramo zatvaranje rudnika, termoelektrana, pa šta ćemo, da ostavimo stotine hiljada ljudi na ulici?“, upitala je ministarka.
Važnost novih radnih mesta i podrške investitorima
Ministarka je naglasila da je važno tim radnicima obezbediti nova radna mesta, da socijalno i ekonomski ne budu ugroženi.

„Reforme ćemo sprovoditi, nastavićemo da upodobljujemo regulatorni okvir. Međutim, moramo da imamo predvidivost kada su u pitanju sredstva, koja nam se stavljaju na raspolaganje, da bismo ciljeve koji su usaglašeni sa ciljevima EU i dostigli“, istakla je ona.
Dodala je da Srbija mora, ne samo da se oslanja na EU, nego i na druge izvore finansiranja i investitore iz različitih delova sveta.
Dostupnost kritičnih mineralnih sirovina
Kako je navela, za sprovođenje uspešne energetske tranzicije neophodno je dva puta više kritičnih mineralnih sirovina. I to dostupnih na globalnom nivou – kobalt, nikl, bakar, litijum.
„Nemoguće je bez veće dostupnosti takvih sirovina. Mislim da smo zemlja u svetu koja, po rezervama u Evropi, stoji na trećem mestu. Mođemo da snabdevamo čak 20 odsto celog tržišta EU. Kao i Velike Britanije i Norveške sa ovim sirovinama. Da se proizvede godišnje, negde milion električnih vozila“, istakla je ministarka.
Podrška lokalnog i civilnog sektora za energetsku tranziciju
Generalni direktor MK grupe, Mihailo Janković, ocenio je da je za energetsku tranziciju važna podrška i saradnja lokalnog i civilnog sektora.
Janković je istakao da MK grupa ulaže u kapacitete za proizvodnju iz obnovljivih izvora.Kao i da trenutno imaju četiri vetroparka – kapaciteta 200 megavata.
„Krenuli smo u novi investicioni ciklus da dođemo do jednog gigavata iz obnovljivih izvora. Uz investcije od 900 miliona evra“, rekao je Janković.
Najavio je da će ove godine u maju otvoriti vetropark „Krivaču“. On je vredan 165 miliona evra, snage je 105 megavata, a strujom može da snabde oko 75.000 domaćinstava.
izvor:zelena srbija

