ptice moje hranilice Pohvaljena fotografija Kos Mihailo Simović
Održivi razvoj

Rezultati akcije Ptice moje hranilice

Završena je akcija „Ptice moje hranilice“. Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije (DZPPS) saopštilo je rezultate. Ova akcija, koja se organizuje od 2019. godine, okupila je rekordnih 811 posmatrača, obuhvatajući ljubitelje ptica širom Srbije. Tokom ove akcije, zajedno su širom Srbije izbrojali i dostavili podatke o 21.540 jedinki ptica, obuhvatajući preko 75 različitih vrsta.

„Ptice moje hranilice“ ima za cilj da podstakne i poduči građane kako da tokom zimskih meseci na ispravan način prihranjuju ptice, te kako da ih popišu i dostave nalaze. Ovaj angažman građana pomaže u sakupljanju podataka i širenju znanja o pticama koje žive u čovekovom neposrednom okruženju. Takođe, akcija ima za cilj da ukaže na mogućnost usporavanja ubrzanog ritma života kroz posmatranje i raspoznavanje ptica.

Ptice moje hranilice-brojanje do 21.januara

Ove godine, posmatrači su ptice brojali tokom sat vremena od 19. do 21. januara. Dostavljeni podaci su mogli da se prate iz minuta u minut na veb-sajtu hranilice.pticesrbije.rs, specijalno posvećenom ovoj akciji. Najbrojnija vrsta ptica tokom ovogodišnjeg brojanja bila je velika senica (Parus major) sa 5.305 jedinki. Na drugom mestu je bio vrabac pokućar (Passer domesticus) sa 2.793 jedinki, dok je na trećem mestu bio poljski vrabac (Passer montanus) sa 2.036 jedinki. Među deset najčešćih vrsta nalazile su se i druge poznate ptice poput divljeg goluba, sive vrane, plave senice, zelentarke, gugutke, svrake i zebre.

Nataša Jančić, koordinatorka akcije, izjavila je:

„Od 190 opština u Srbiji, imali smo makar jednog učesnika u 90 opština. Najviše učesnika, čak 59, bilo je u Novom Sadu, dok je Beograd prednjačio sa opštinom Novi Beograd koja je imala 24 učesnika. Zrenjanin, Pančevo i Kikinda takođe su se istakli po broju učesnika. Interesantno je što je učešće gotovo dvostruko veće među ženama nego među muškarcima. Dok u 123 slučaja brojanje ptica obavljeno je zajedno u krugu porodice.“

Na hranilicama je bilo raznog zrnevlja

Veliki broj učesnika odazvao se pozivu Društva da hrani ptice tokom zime. Na hranilicama je bilo raznovrsnog zrnevlja, pri čemu je najzastupljeniji bio suncokret kod 265 učesnika. Takođe, bilo je i orašastih plodova, masnih kugli i svežeg voća. Čak 90 učesnika se pobrinulo da pticama bude dostupna i voda, koja je od izuzetne važnosti u zimskim danima. Ptice su najviše brojane u baštama i parkovima, zatim na poljoprivrednim površinama, livadama i u vodenim staništima.

Nataša Jančić je dalje izjavila:

„Primarni cilj ove akcije jeste bolji uvid u brojnost i navike ptica pomoću građanske nauke, ali nam je podjednako važno da je ovo aktivnost u kojoj su ljudi uživali i ostvarili kontakt sa prirodom. Učesnici su nam slali svoje utiske da nisu znali kako im je raznovrstan i „šaren ptičji komšiluk u samom centru grada“ i koliko vreme brzo prolazi u posmatranju ptica. Možda i najlepši komentar smo dobili od jedne učesnice koja nam je rekla da je iznenađena koliko je brojanje ptica umirujuće i zanimljivo. Biti prisutan toliko u trenutku.“

Pored brojanja ptica, organizovan je i foto-konkurs na koji je pristiglo preko 250 fotografija od 93 autora. Tročlani žiri je imao težak zadatak da odabere pobedničku fotografiju, koja je na kraju bila fotografija plavih senica autorke Jelene Ivković iz Niša. Osim toga, žiri je pohvalio još nekoliko fotografija zbog njihove kreativnosti i estetske vrednosti.

Nagrađeni najbolji

Firma JATO DOO je podržala ovaj događaj pripremivši dve vredne nagrade za učesnike. I to : knjigu “Ptice Srbije i Evrope – vodič za raspoznavanje” i Opticron dvogled Adventurer II WP 8×42. Ukupno 390 učesnika je imalo priliku da osvoji nagradu. Srećni dobitnici su bili Milan Boškov iz Debeljače i Rajko Majstorović iz Čačka.

Svi ovi rezultati i aktivnosti jasno pokazuju ne samo veliki interes građana za ptice i prirodu.Kao i važnost njihovog aktivnog učešća u zaštiti i proučavanju ptica. Sve u ciljuu za očuvanje biološke raznolikosti i unapređenje kvaliteta životne sredine u Srbiji.