Mlade naučnice se pozivaju da konkurišu
UNESCO poziva mlade naučnice u Srbiji da se prijave na 14. po redu konkurs namenjen mladim naučnicama. Ovaj konkurs predstavlja priliku za afirmaciju žena u nauci i tehnologiji. Pruža im podršku i finansijsku pomoć za dalje istraživanje i profesionalni razvoj.
Na dan 22. decembra 2015. godine, Generalna skupština je donela značajnu odluku o uspostavljanju Međunarodnog dana žena i devojaka u nauci. Ovaj godišnji praznik, prepoznat kroz Rezoluciju A/RES/70/212. Ističe neprocenjiv doprinos žena i devojaka u oblastima nauke i tehnologije.
Implementiran od strane UNESCO-a i UN-Žena, u saradnji sa raznim institucijama i partnerima civilnog društva, Međunarodni dan žena i devojaka u nauci, koji se slavi 11. februara. Predstavlja platformu za zagovaranje jednakih prilika i učešća žena u nauci. Ovaj dan nije samo praznovanje, već i prilika da se adresira rodni jaz u nauci i ubrza akcija ka postizanju rodne ravnopravnosti.
Rodna ravnopravnost je vrhunski prioritet za UNESCO. Prepoznaju važnost osnaživanja mladih devojaka i pružanja jednakih obrazovnih mogućnosti. Njihovi glasovi i ideje su ključni za razvoj i mir našeg sveta.
Ovogodišnja tema glasi „Zatvaranje rodnog jaza u naučnoj sferi: Ubrzanje akcije,“ ističe hitnost u rešavanju rodne neravnopravnosti u naučnim oblastima.
Južna Afrika može da se pohvali naučnicama
Južna Afrika, zemlja poznata po svojoj raznolikosti i bogatoj kulturi, takođe se može pohvaliti izuzetnim ženama u naučnom polju. Od revolucionarnih istraživanja u oblasti zdravlja do inovativnih rešenja za klimatske promene, žene naučnice u Južnoj Africi prave značajne doprinose Agendi za Održivi Razvoj.
Raznovrsnost u istraživanju je ključna za rešavanje kompleksnih izazova koji su definisani u Agendi za Održivi razvoj. Podsticanjem više žena da se bave naukom, proširujemo krug talentovanih istraživača, donoseći nove perspektive, veštine i kreativnost.
Slavimo dostignuća žena širom sveta
Dok slavimo Međunarodni dan žena i devojaka u nauci, hajde da prepoznamo i slavimo dostignuća žena u nauci širom sveta. Njihovi doprinosi su vitalni za napredak i inovacije u nauci i tehnologiji.
Težimo ka budućnosti u kojoj je rodna ravnopravnost ne samo cilj, već i realnost u naučnoj zajednici. Zajedno, ubrzajmo akciju ka zatvaranju rodne neravnopravnosti u nauci.Kao i stvaranju inkluzivnijeg i pravednijeg sveta za sve.
Međunarodni dan žena i devojaka u nauci, koji se obeležava 11. februara svake godine, proglasila je Generalna skupština Ujedinjenih nacija pre devet godina. Ovaj dan je posvećen prepoznavanju ključne uloge žena i devojaka u naučnim i tehnološkim zajednicama širom sveta. UNESCO i UN-Žene sprovode ovu inicijativu u saradnji sa institucijama i partnerima civilnog društva, promovišući pun i jednak pristup žena i devojaka u oblasti nauke.
Rodna ravnopravnost je globalni prioritet za UNESCO
Podrška mladim devojkama u njihovom obrazovanju i osnaživanje njihove sposobnosti da se čuju su ključni za razvoj i mir u svetu. Ovo je posebno važno u oblasti nauke, gde se raznolikost istraživača smatra ključnom za rešavanje najvećih izazova Agende za održivi razvoj. Poboljšanje zdravlja, borba protiv klimatskih promena i druge globalne probleme moguće je ostvariti kroz iskorištavanje svih talenata, uključujući i talente žena.
U susret Međunarodnom danu žena i devojaka u nauci, organizatori programa L’Oréal-UNESCO „Za žene u nauci“, uključujući kompaniju L’Oréal Balkan, Ministarstvo nauke, tehnološkog razvoja i inovacija i Nacionalnu Komisiju za UNESCO, pozivaju mlade naučnice u Srbiji da se prijave na 14. po redu konkurs. Ovaj konkurs je otvoren do 31. marta i namenjen je mladim naučnicama do 35 godina života. Koje su upisale ili završile doktorske ili postdoktorske studije u oblasti prirodnih nauka.
Najtalentovanije mlade naučnice biće nagrađene priznanjima i finansijskom podrškom u vrednosti od po pet hiljada evra. Ova podrška nije samo priznanje za njihov dosadašnji rad. Nego i podsticaj za dalji profesionalni razvoj i angažman u oblasti nauke u Srbiji. Nacionalna priznanja „Za žene u nauci“ predstavljaju važan korak ka podizanju svesti o značaju žena u naučnim zajednicama.Kao i stvaranju inkluzivnijeg okruženja za sve istraživače.
Srbija teži unapređenju oblasti nauke i tehnologije
Srbija, kao zemlja koja teži unapređenju oblasti nauke i tehnologije, ima priliku da podrži svoje mlade naučnice. Da im i omogući da ostvare svoj puni potencijal. Kroz podršku ovakvim inicijativama, Srbija pokazuje svoju predanost rodnoj ravnopravnosti i razvoju naučnog sektora u zemlji.
Učestvovanje mladih naučnica u ovakvim programima ne samo da doprinosi njihovom profesionalnom razvoju, već i širem cilju promovisanja inkluzivne naučne zajednice. Kroz podršku, prepoznavanje i nagrade za žene u nauci, stvaramo okruženje u kojem se svaki glas čuje i svaki talenat ceni.
Pozivamo sve mlade naučnice u Srbiji da iskoriste ovu priliku i prijave se na UNESCO-UN-Žene konkurs. Neka njihov rad bude prepoznat i podržan, a njihove ideje.Kao i istraživanja doprinesu napretku nauke i društva u celini.