Vesti i sport

Violeta Jovanov Peštanac dobitnica priznanja „Blagodarje“

Novinarka iz Pančeva, Violeta Jovanov Peštanac dobitnica je priznanja „Blagodarje“. Ona je odgovorna urednica informativnog veb portala Pančevo MOJKraj. Kao i članica Odbora za medijsku saradnju pri Udruženju književnika Srbije.

Ovo prestižno priznanje „Blagodarja Udruženja književnika Srbije” za izuzetan doprinos radu Udruženja književnika Srbije u 2023. godini. Uručeni su na Savindan u prostorijama ove institucije. I to u okviru Svetosavske svečanosti.

Uručeno oko 20 priznanja Blagodarje

Priznanje Udruženja književnika Srbije pripalo je našoj koleginici i urednici Violeti Jovanov Peštanac.I to za novinarske tekstove u kojima je afirmisala aktivnosti u vezi s radom članova UKS tokom 2023. godine.

Tradicionalna Svetosavska akademija Udruženja književnika Srbije, održana je u Svečanoj sali UKS-a, u Beogradu. Besedu je održao književnik Radomir Andrić. Nastupio je hor „Kraljica Marija“ je priredbu učinio svečanijom. Poeziju o Svetom Savi govorio je glumac i književnik Milan Caci Mihailović.

UKS već godinama organizuje Svetosavsku akademiju na kojoj uručuje Blagodarja zaslužnim pojedincima i institucijama za trajni doprinos ugledu i razvoju ovog Udruženja.Kao i za izuzetan doprinos negovanju duha srpske narodne i umetničke književnosti. Zatim, očuvanju tradicije i narodnih običaja između dva Savindana, a u slavu Svetog Save. Prvog arhiepiskopa autokefalne Srpske pravoslavne crkve, diplomate, prosvetitelja i književnika.

Kako je prethodna godina za UKS bila dvostruko jubilarna. 75 godina od osnivanja Književnih novina i 60. Beogradski međunarodni susreti pisaca. Oni su isto nagrađeni. U Svečanoj sali UKS-a, bilo više nego prethodne godine.

Priznanje dobil su mnoge organizacije

Osim Violete Jovanov Peštanac priznanja su dobili i Vukova zadužbina, Vladimir Babošin (ruski pesnik, književni prevodilac i član Srpske kraljevske akademije naučnika i umetnika), Nadica Blažić (osnivač i rukovodilac „Plave školjke“. Udruženja samohranih roditelja i porodica dece sa invaliditetom „Plava školjka“ zahvaljujući kojoj su neka od dece sa invaliditetom danas uspešni studenti, a i pesnici),.

Dobrila Glišić Gajić (publicista i novinar), Nataša Gmitrović (pesnikinja i saradnica UKS-ovog projekta „Mladi dolaze“), dr Mina Đurić ( profesorka na Katedri za srpsku književnost sa južnoslovenskim književnostima Filološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu i saradica na pratećim manifestacijama jubilarnih 60. Beogradskih međunarodnih susreta pisaca).

Marija Viktorija Živanović (književnica, humanista i novinarka, pored ostalog i članica UKS-ovog Odbora za saradnju sa medijima), Branislav Zubović (pisac i sekretar Festivala poezije mladih u Vrbasu), Zlatomir Jovanović (književnik, prevodilac i predsednik Udruženja romskih pisaca), Đorđe Jevtić (esejista i novinar koji poslednjih decenija redovno izveštava o događajima na Kosovu), Simonida Milojković (književnica i novinarka), Mila Milosavljević (pisac i novinarka).

Prof. Aleksandra Mihajlović (profesorka srpskog jezika i književnosti i književnica koja je kao zamenik predsednika Odbora za međunarodnu saradnju pri Udruženju književnika Srbije dala veliki doprinos afirmaciji srpske poezije i proze), Jasmina Ninkov (direktorka Biblioteke grada Beograda).

Dragan Pajević – Dineks (uspešan privrednik i donator Udruženja književnika srbije), Blagoje Popović (uspešan privrednik i rukovodilac Kompanije „Bobeks“, kao i donator Udruženja književnika Srbije),  protojerej Milan Popović (osnivač lokovno-umetničke kolonije u Prilipcu i starešina prilipačkog hrama u kojem se pesnicima tradicionalno uručuje nagrada „Pečat kneza Lazara”, koju dodeljuje Udruženje književnika Srbije).

Čedna Radinović Lukić (književnica i predsednica Saveza pisaca u otadžbini i rasejanju), Adam Sofronijević (zamenik upravnika Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković”, zaslužan, pored ostalog, i za digitalizaciju „Književnih novina“), Miomir Filipović (književnik i novinar) i dr Bogdan Trifunović (direktor čačanske Biblioteke „Vladislav Petković Dis) .

Blagodarja je dobitnicima uručio Miloš Janković

Skup je molitvom otvorio dr Ugrin Popović, sveštenik i član Udruženja književnika Srbije. Blagodarja je dobitnicima uručio Miloš Janković, predsednik UKS-a.

Tradicionalnu besedu o svetitelju Savi pročitao je književnik Radomir Andrić, a stihove je kazivao dramski umetnik Milan Mihailović Caci.

Svetosavsku akademiju svečarkom je dodatno učinio i nastup Hora „Kraljica Marija“.  

Udruženje književnika Srbije godinama o Savindanu organizuje prigodnu svetosavsku svečanost. Književno-muzički program u slavu Svetog Save, prvog arhiepiskopa autokefalne Srpske pravoslavne crkve, diplomate, književnika.

U programu Svetosavske akademije u Udruženju književnika Srbije i ove godine učestvovali su ugledni pisci, dramski i muzički umetnici. Svečanosti su prisustvovali i najviši predstavnici Srpske pravoslavne crkve.

Svetosavlje kao temelj srpske duhovnosti i vere ima nesporno veliki značaj u istoriji srpske književne tradicije. S tim uverenjem Udruženje književnika Srbije sa posebnom voljom i radošću pristupa organizovanju ove svečanosti. Ta se radost sa učesnika u programu prenosi na sve posetioce. Posle programa predsednik Udruženja Miloš Janković uručuje Blagodarja institucijama, organizacijama i ličnostima…Svima koji su u skladu sa svojim mogućnostima, opredeljenjima i načinom rada i delovanja doprineli radu Udruženja književnika Srbije između dva Savindana.