Žena: glasna borba protiv nasilja i zaštita dostojanstva
Da, brojevi su alarmantni, a stvarnost je nešto sasvim drugo. Ove godine, prema dostupnim podacima, izgubljeno je 27 života žena, dok se u proteklih deset godina broj femicida popeo na zastrašujućih 300. Pitanje koje moramo postaviti je – gde grešimo kao društvo? Zašto se najveći broj femicida dešava unutar domova žena. Gde je zapelo sa razumevanjem uzroka i pružanjem pomoći u kritičnim trenucima nasilja?
Brankica Janković, poverenica za zaštitu ravnopravnosti, postavlja ova i mnoga druga pitanja povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama i početka globalne kampanje „16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama“.
Preventivno delovanje protiv rodno zasnovanog nasilja zahteva stalnu pažnju i hitne mere odgovora na najmanji znak pukotine u sistemu zaštite i prevencije. Donošenjem zakona, pokazali smo spremnost da se suočimo s ovim problemom, ali jednostavno donošenje zakonskih okvira, strategija i protokola nije dovoljno. Pravda mora pratiti život efikasnim odgovorima na nasilje, nove izazove i okolnosti. Svaki izgubljen život i svaka potencijalna žrtva su poziv da hitno poboljšamo reakciju, koja mora biti pravovremena, adekvatna, odlučna, ali i preventivna, ističe Janković.
UN: 2022. ubijeno je najviše žena i devojčica u poslednjih 20 godina
Institucija Poverenika je pokrenula nekoliko inicijativa. Smatra da bi izmene Krivičnog zakonika u vezi sa definicijom seksualnog nasilja, zasnovane na konceptu nedostatka pristanka, kao i propisivanje posebnog dela zbog zloupotrebe i objavljivanja snimaka seksualno eksplicitnog sadržaja, doprinele značajnom poboljšanju položaja žrtava. Takođe su ukazali na potrebu izmene Zakona o javnom redu i miru.I to radi dekriminalizacije žena u prostituciji i većeg kažnjavanja onih koji ih seksualno eksploatišu.
Podaci UN-a alarmiraju nas da je prošle godine ubijeno najviše žena i devojčica u poslednjih 20 godina. I to oko 89.000. Svetska zdravstvena organizacija beleži da je više od 30% žena širom sveta doživelo nasilje od intimnog partnera ili članova porodice. U Srbiji, žene iz različitih društvenih grupa trpe različite oblike nasilja. Dodatno su ugrožene starije žene, Romkinje i žene sa invaliditetom.
Nasilje nad ženama nas sve tiče. Stoga moramo odlučno stati u odbranu prava na život i dostojanstvo svake žene, devojke i devojčice. One su nečije majke, ćerke, sestre i supruge.Ali su i ljudska bića koja imaju neprikosnoveno pravo na život. I ne bi trebalo da žive u strahu. Svi mi imamo obavezu pružanja pomoći i podrške žrtvi. Pošto ona ne može biti kriva niti sme ostati sama, zaključuje povrenica.