Tragom priča ispričanih kroz građevine i Subotičane

Znamenite Jevrejke u Subotici

Projekat „Znamenite Jevrejke Subotice“, je realizovan tokom 2020. godine. Cilj je očuvati kulturu sećanja na značajne žene. U okviru ovog projekta istražene su životne priče deset znamenitih Jevrejki koje su živele i/ili radile u Subotici tokom 20. i 21. veka.

Među njima su Tereza Šreger, dr Lenka Reves rođena Kraus, dr Margita Hercl, dr Jolanda Hojman, Jelisaveta Alajn, Ida Sabo, Eva Ras, Mira Adanja Polak, Sonja Licht i dr Vera Zdravković, rođena Šrajber.

Znamenite Jevrejke u Subotici nastavak projekta

Udruženje „Ženske studije i istraživanja“ iz Novog Sada sprovodi dva dugoročno osmišljena projekta od 1998. godine: „Životne priče žena iz Vojvodine“ i „Znamenite žene Novog Sada“. Inicijativu su pokrenule Svenka Savić i Gordana Stojaković. U saradnji s „Futura publikacijama“, Zavodom za ravnopravnost polova, Jevrejskom opštinom iz Novog Sada i Zavodom za kulturu Slovaka, objavljuju postepeno knjige o ženama iz nacionalnih zajednica u Vojvodini, a do sada je izdato ukupno 31 publikacija.

Autorke su nastojale učiniti ove životne priče dostupnim javnosti kako bi postale deo kolektivnog znanja i sećanja savremenika. Tokom istraživanja, korišćene su već postojeće biografije, a obogaćene su novim podacima koji su do sada bili slabo poznati ili nepoznati široj javnosti. Ovaj projekat pruža pažnju ženama koje su doprinele istorijskim, društvenim i kulturnim prilikama u Subotici i šire.

Cilj afirmacija rodne ravnopravnosti

Margareta Bašaragin, autorka projekta, izrazila je zahvalnost Jevrejskoj opštini u Subotici, posebno Branki Banjanin, Stevanu Mačkoviću, Dejanu Mrkiću i Bojanu Samardžiji iz Istorijskog arhiva Subotica. Kao i dr Veri Zdravković, o kojoj do sada nije bilo pisano, i Gradu Subotici, koji je finansirao celokupan projekat.

Margareta Bašaragin naglašava da ovi dugoročno osmišljeni projekti imaju za cilj afirmaciju potencijala, znanja, duhovnosti i iskustva starijih žena u Vojvodini i Srbiji. I to iz različitih nacionalnih, verskih i kulturnih zajednica. Projekat takođe teži istraživanju doprinosa žena formiranju multikulturne zajednice i promovisanju međugeneracijskog dijaloga. Individualne životne priče žena u XX veku svedoče o različitim strategijama zajedničkog života, koje mogu poslužiti kao modeli interkulturnog dijaloga danas.

Tekst je nastao u okviru projekta „Tragom priča ispričanih kroz građevine i Subotičane“, koji je podržan od strane grada Subotice.Za stavove iznete u tekstu isključivo odgovornost snosi udruženje građana „Malin“ i portal www.ecofeminizam.com. Stavovi koji su u tekstu ne izražavaju nužno stavove grada Subotice.