Aladžić: Stazama žena i istorije Subotice
Šetnja „Od pločnika do budoara – stazama žena na prekretnici 19. u 20. vek“.Dobrodošli na putovanje kroz vreme s Viktorijom Aladžić, profesorkom s Građevinskog fakulteta u Subotici. Ovoga puta, stavljamo akcenat na kuće i žene, otkrivajući fascinantne priče i arhitekturu koja oblikuje naš grad.
Stazama žena kroz centar Subotice
Ovo iskustvo omogućava nam da zavirimo u prošlost, istražujući uloge i doprinose žena u stvaranju domova i zajednica. Kuće su često ogledalo društva, a Viktorija Aladžić nas vodi kroz njihove priče.
Putujemo kroz vekove, osvetljavajući prošlost grada Subotice. Upoznajemo žene koje su stvarale domove, dizajnirale četvrti i oblikovale zajednice. Njihova strast i kreativnost ostavile su dubok trag u arhitekturi i urbanom pejzažu.
Viktorija Aladžić nas vodi kroz ključne trenutke života žena tog doba, otkrivajući kako su se borile za svoje mesto u društvu. Istražujemo arhitektonsku lepotu kuća koje su žene gradile s istom posvećenošću kao i muškarci.
Ulica „crvenih fenjera “ posebno interesantna
Osim toga, priče o bordelima bude znatiželju. Tragovi nas vode od srca grada do skrivenih delova, čuvajući tajne prošlih vremena. Nije se zaobišla ni ulica „Crvene fenjere“, istražujući razvoj najstarijeg zanata u Subotici.
Iako nas je svojom šetnjom Viktorija odvela u proslost kraja 19. i sa početka 20.veka, autorka šetnje je sve prisutne provela kroz ove priče, čineći ih stvarnima i inspirativnima. Ova avantura budi divljenje prema životu i delima žena.Istovremeno bacajući svetlo na arhitekturu koja ih okružuje. Bila je to prilika da se dublje razume prošlost Subotice i uloga žena u stvaranju domova.
Vinoteka Klein House je organizovala šetnju sa arhitektkninjom i profesorkom Vikorijom Aladžić pod nazivom „Od pločnika do budoara – stazama žena na prekretnici 19. u 20. vek“, sa početkom u 16 časova.
Građani su imali priliku da se upoznaju sa različitim pričama o ženama i prostorima u kojima su živele i radile u 19. veku.
Tokom šetnje, obuhvaćene su sledeće lokacije:
Kuća Jelisavete Batić – Dimitrija Tucovića 3. Najamna kuća Marije Maksimović – Rudićeva 2a.Najamna palata Piroške Vojnić Zelić – Trg žrtava fašizma 14.Zatim, najamna palata Tereza Vojnić Hajduk – Trg žrtava fašizma 10.Najamna palata Marije Zarić – Štrosmajerova 5.Kao i Najamna kuća Marije Kolarić – Maksima Gorkog 24.
Posebno su interesantne ulice crvenih fenjera.Bordel Roze Loinger, rođene Gal – Huga Badalića 4. Ulica crvenih fenjera između dva rata – Zaharija Orfelina 4.Porodična kuća Hermine Kon, rođene Krishaber – Maksima Gorkog 6. Kao i najamna kuća Klare Parčetić – Maksima Gorkog 8.Zatim, Bordel gradonačelnika Jovana Dimitrijevića – Korzo 6.
Na kraju, prostori u kojima su živele sluškinje – Korzo 15. Najamna kuća Klare Grim rođene Rot – Matije Korvina 4.
Tekst je nastao u okviru projekta „Tragom priča ispričanih kroz građevine i Subotičane“, koji je podržan od strane grada Subotice.Za stavove iznete u tekstu isključivo odgovornost snosi udruženje građana „Malin“ i portal www.ecofeminizam.com. Stavovi koji su u tekstu ne izražavaju nužno stavove grada Subotice.