Mnoge zemlje imaju tradiciju da biciklom idu na posao.
Održivi razvoj

Subotica: Oaza Biciklizma sa Nedovoljno Staza

Subotica, grad sa dugu i plodnu tradicijom biciklizma, suočava se sa izazovima u vezi sa nedostatkom biciklističkih staza na prometnim deonicama. Istraživanje Centra za ekologiju i održivi razvoj (CEKOR) donosi zaključak koji ukazuje na potrebu za hitnim unapređenjem biciklističke infrastrukture u ovom gradu.

Biciklizam u Subotici predstavlja mnogo više od običnog načina prevoza. On ima važnu ekološku dimenziju, jer pomaže u smanjenju zagađenja vazduha. Ima i ekonomsku dimenziju, budući da je mnogima to osnovni prevoz. Osim toga, biciklizam ima i značajnu društvenu ulogu jer podstiče zdrav stil života i stvara osećaj zajedništva među građanima.

Zvezdan Kalmar, koordinator projekta koji je sproveden u okviru CEKOR-a, naglašava višestruki značaj biciklističke infrastrukture.

„U kontekstu naše istraživačke studije i intervjua sa građanima, prepoznali smo da je biciklizam važno infrastrukturno pitanje. Trenutno imamo oko 40 kilometara biciklističkih staza, od kojih su 25 odvojene od saobraćaja, dok 15 kombinuje biciklističke i pešačke staze. Međutim, ove staze nisu u dobrom stanju, često su oštećene i teško se koriste zbog neravnina, korova i bankina“, objašnjava Kalmar.

Biciklizam u Subotici ima dugu tradiciju

Nedostatak bezbednih biciklističkih staza postaje ozbiljan izazov za bicikliste u Subotici. Pogođene su ne samo prometne deonice već i mnoge pešačke zone.Potrebno je jasno obeležiti staze. Kao i doneti jedinstvene propise koji regulišu korišćenje trotineta i električnih bicikala. Kako se letnja sezona završava, pitanje čišćenja biciklističkih staza od snega postaje još važnije.

Ipak, postoji svetla tačka za bicikliste u Subotici. Zahvaljujući podršci Sekretarijata za zaštitu životne sredine za udruženja građana, projekat CEKOR-a je dobio zeleno svetlo.

Žika Reh, šef Službe za zaštitu životne sredine i održivi razvoj, naglašava važnost ove podrške:

„Subotica ima bogatu biciklističku tradiciju, ali svestan smo da infrastruktura treba da se unapredi. To je i planirano u zvaničnim aktima i planovima razvoja. Potrebno je osmisliti nove biciklističke koridore, obnoviti postojeće staze i izgraditi nove. Biciklizam nije samo sredstvo zaštite životne sredine, već i zaštite javnog zdravlja, ima socijalnu komponentu jer za mnoge građane predstavlja jedini dostupan vid prevoza.“

Subotica, grad biciklista, suočava se sa nedostatkom biciklističkih staza, ali zahvaljujući naporima i podršci organizacija poput CEKOR-a i Sekretarijata za zaštitu životne sredine, ovaj grad može ponovo postati prava oaza za bicikliste. Unapređenje infrastrukture će osigurati sigurnost i zadovoljstvo biciklista, podstaknuti zdrave životne navike i doprineti zaštiti životne sredine. Svi očekujemo dan kada će Subotica postati sinonim za biciklistički raj.