
Drvo života izrađuju i članovi MOGN
Drvo života od sada prave i gluvi i nagluvi. U Subotici u prostorijama Međuopštinska organizacija gluvih i nagluvih prvi put se održavaju kreativne radionice. Ovo je prilika da naši sugrađani nauče jedan novi zanat, a pri tome da stvore nešto posebno poput drveta života. Ovo drvo nije obično drvo, nego je napravljeno od bakarne žice i kamenja, a svaki element simbolizuje nešto posebno u životima svih nas.

Naša sugrađanka Ibolja Marinković, koja pravi predmete od majčinog mleka, a ujedno je nedavno počela i sama da izrađuje od bakarne žice drvo života sa oduševljenjem je prihvatila da drži radionice. Za sada ima deset polaznika od 70 do 20 godina, a kako objašnjava bitno je da se druže.
“Bila sam počastvovana kada su me pozvali da držim radionice. Veoma lepo radimo i družimo se . Projekat će da traje pet meseci i sada se uči kako da se oko obruča namota bakarna žica. Da podsetim, izrada drveta života je proces. Prvo se odabere bakarna žica koja će biti oblikovana u stablo. Svaki detalj se ručno izrađuje, pažljivo savijajući žicu kako bi dobili željeni oblik. Zatim se bira kamenje, njihova veličina kako bi se uklopilo u celokupni dizajn”, objašnjava Ibolja Marinković.

Polaznici sa velikom pažnjom uče kako da stvaraju drvo života
“Veoma mi se sviđa radionica. Ovde smo da se družimo i nešto naučimo. Jako brzo prolazi vreme i jednostavno zaboravim na brige. Gledala sam ćerku kako pravi drvo života dok sam čuvala unuke i razmišljala sam da li ja to mogu i eto mogu. Baš sam zadovoljna”, rekla je Ida Horvat jedna od polaznica.
Međuopštinska organizacija gluvih i nagluvih iz Subotice ima oko 150 članova i uglavnom su u pitanju stariji ljudi. Zbog toga su i bitne ovakve radionice da bi se družili i nešto novo naučili.
“Želja nam da se aktivira članstvo i da što više njih dođe. Zbog toga su i ovakve radionice dragocene. Imali smo problem u finansiranju udruženja i zahvaljujući gradonačelniku Subotice Stevanu Bakiću i sekretarki Sekreterijata za društvene delatnosti Jasmini Stevanovinović grad je pronašao način da nam pomogne da se finansiramo. Zbog toga su i bitni ovakvi projekti, jer nam se okuplja članstvo, družimo se”, dodaje , Ildiko Tot, potpredsednica MOGN Subotica.
Ceo projekat finansijski je pomoglo Ministarstvo za rad, zapošljavanje, socijalna i boračka pitanja i grad Subotica. Iako život gluvih i nagluvih može da bude izazovan, ove kreacije pokazuje da oni mogu stvoriti nešto predivno, što prevazilazi njihove poteškoće u komunikaciji. Udruženje u septembru obeležava 75 godina rada i postojanja.

