
Sporazum Kunming-Montreal je usvojen konačno
Svetska organizacija za zaštitu prirode WWF pozdravlja usvajanje Sporazuma Kunming-Montreal. Svet se obvezao na zaustavljanje i poništavanje gubitka bioraznovrsnosti do 2030. Iako je dve godine kasnije usvojen sporazum.Globalni cilj koji je pohvaljen kao ekvivalent klimatskom 1,5C.
Cilj sporazuma, koji je usvojilo 196 zemalja potpisnica UN-ove Konvencije o biološkoj raznovrsnosti, je da se očuva najmanje 30% kopna. Kao i slatke vode i okeana na globalnom nivou, poštujući prava autohtonih naroda i lokalnih zajednica. Pored toga i priznajući doprinose autohtonih i tradicionalnih područja u odnosu na grupni cilj.

Rešiti probleme u kritičnim područjima
Međutim, WWF upozorava da bi cilj sporazuma o preokretu gubitka bioraznovrsnosti do 2030. mogao biti potkopan, stoga je potrebno na nacionalnom nivou da se reši slaba retorika u kritičnim područjima. Kao što su zaštita netaknutih ekosistema i rešavanje neodržive proizvodnje i potrošnje.
„Konačno na međunarodnom nivou imamo pohvale vredan pomak! Ovaj sporazum će u velikoj meri pokrenuti ostvarivanje ranije zadatih planova o očuvanju biljnog i životinjskog sveta na planeti. Sada treba ozbiljno da se prihvatimo posla na nacionalnom nivou. Kao i uvedemo načela iz sporazuma u zakonodavstvo naše zemlje. Tako ćemo pokazati nedvosmislenu rešenost da sačuvamo zdravu prirodu.Posebno zdravlje svih nas,“ kaže izvršna direktorka WWF Adria, Nataša Kalauz.
Kunming-Montreal: Potrebna i finansijska podrška
Jedno od najspornijih pitanja u pregovorima bio je finansijski paket za podršku naporima za očuvanje na globalnom nivou. Tu se misli na zemlje u razvoju.
WWF stoga pohvaljuje posvećenost vlada da ukinu subvencije štetne za prirodu i predanost znatnom i progresivnom povećanju finansijskih sredstava iz svih izvora do 2030.. Treba da, mobiliše najmanje 200 milijardi USD godišnje. To predstavlja otprilike udvostručenje u odnosu na početnu vrednost iz 2020. Veliko dostignuće takođe je obveza da se u ove svrhe obezbedi 20 milijardi USD u međunarodnim finansijskim tokovima do 2025. i 30 milijardi do 2030.
„Brine činjenica da se nije dovoljno precizirala finansijska podrška nerazvijenim i zemljama u razvoju. Tu se nismo mnogo odmakli od zaključaka usvojenih na nedavno održanom COP 27 u Egiptu. Potrebno je uložiti veliko znanje i ogromna sredstva. Kako bi se makar zaustavio gubitak prirode i živelo u skladu sa njom. Znanje imamo, a sigurna sam da će posle ovog COP 15, vlade svih zemalja popustiti pod pritiskom. Kao i da će brzo pronaći rešenje za konkretnu finansijsku podršku,“ dodaje Kaluz.
Prvi korak je da zemlje ispune Sporazum Kunming-Montreal. Zemlje moraju da ažuriraju nacionalne strategije biološke raznovrsnosti. Kao i akcione planove kako bi ih uskladili s globalnim ciljem preokreta gubitka bioraznovrsnosti do 2030. godine.
„Pogled je usmeren i ka EU. Već sutra, na sastanku ministara zaštite životne sredine EU, države članice moraju da deluju u skladu s duhom Montreala. Treba da izraze svoju nedvosmislenu podršku predlogu Komisije da se do 2030. obnovi najmanje 20% kopna EU. Kao i najmanje 20% morskih područja EU“, zaključuje Kalauz.

