Zaštićena područja ne smeju biti mrtvo slovo na papiru
Zaštićena područja i njihovo finansiranje u regionu ostaje izazov. To je zaključak Međunarodne konferencije Parkova Dinarida. Konferencija, koju su organizvali Parkovi Dinarida i WWF, Svetska organizacija za zaštitu prirode, izrodila je i zajedničku deklaraciju organizacija civilnog društva. Reč je o sprovođenju Zelene agende u regionu Zapadnog Balkana. Deklaracija je upućena Evropskoj komisiji. U njoj se od EU i vlada traži da osiguraju uključivo, transparentno i smisleno učešće civilnog sektora u planovima i projektima Zelene agende.
„Apelujemo na Evropsku komisiju da ne izostavi ključne učesnike procesa . Oni mogu osigurati da zaštićena područja ne ostanu samo mrtvo slovo na papiru“, istakla je izvršna direktorka WWF Adrije Nataša Kalauz.
Neophodna saradnja
Istovremeno je održana i Regionalna konferencija organizacija civilnog društva. Svi učesnici su naglasili da je neophodna saradnja između njih i upravljača zaštićenih područja.
„Ova je konferencija potvrdila da je regionalna mreža Parkovi Dinarida dobra platforma za povezivanje svih parkova u regionu. Koji tako dele dobre primere i planiraju zajedničke projekte. Upravljači su istakli da žele da budu aktivnije uključeni u procese zelene tranzicije Zapadnog Balkana “, rekao je Zoran Mrdak, predsednik Parkova Dinarida.
Konferencija je završila panelom posvećenim ulozi žena u očuvanju prirode. Na panelu su predstavnice civilnog sektora, upravljača i političarke govorile o izazovima i iskustvima u svom radu. Panel se može pogledati na facebook stranici WWF Adrije. U njemu su učestvovale Sanela Klarić, zastupnica u parlamentu BiH, Ivana Vasić iz Vojvodinašuma. Zatim, Iris Beneš iz Brodskog ekološkog društva i Ana Čolović Lesoska iz makedonske Ekosvesti, predstavnica WWF Adrije u Severnoj Makedoniji.
Konferencija je okupila 150 učesnika, među kojima su predstavnici iz 70 zaštićenih područja i oko 50 organizacija civilnog društva. Iz Albanije, Slovenije, Severne Makedonije, Hrvatske, Kosova, Srbije, Bosne i Hercegovine i Crne Gore, kao i predstavnike resornih ministarstava i institucija.
Skup je održan u okviru projekta Zaštićena područja za prirodu i ljude. Projekat WWF Adria sprovodi u regionu Zapadnog Balkana od 2015. godine uz podršku Švedske razvojne agencije (Sida).