Žensko osnaživanje i zdravlje

„One kreiraju – one inoviraju“

„One kreiraju – one inoviraju“, naziv je konferencije koja je održana u U Palati Srbije u Beogradu.Povod je bio obežavanje Svetskog dana kreativnosti i inovacija.

Pokrajinski sekretar za privredu i turizam, dr Nenad Ivanišević zastupa stav da je percepciju o rodnoj ravnopravnosti potrebno zaista menjati ne samo deklarativno. On je podsetio da je Pokrajinski sekretarijat za privredu i turizam dodelio 2021., i početkom 2022. godine preko 100 miliona dinara. I to najviše novca je usmerio ka ženama u biznisu, privredi i turizmu.

Ivanišević: Osnaživanje žena jedan od prioriteta

,,Moramo više da razgovaramo o ulozi muškaraca u osnaživanju žena i jačanju svesti o rodnoj ravnopravnosti. Niko nije ničije vlasništvo. Napravićemo edukativni karavan kroz Vojvodinu gde ćemo uticati na jačanje svesti devojčica i žena o ekonomskom osnaživanju. Kao i o osvetljavanju uloge žena u privredi i nauci. Pokazatelji u privredi govore da još uvek nismo došli do udela žena od 50 odsto u vlasništvu firme, te da je zarada žena manja. Ono na čemu insistiramo u konkursima jeste da žena bude upravljač preduzeća“, rekao je Ivanišević.

Pokrajinski sekretarijat za privredu i turizam je nedavno potpisao Protokol o saradnji sa Udruženjem naučnica u Srbiji. Time je postao bogatiji za još jednog strateškog partnera. U narednom periodu još intenzivnije raditi na povezivanju akademske zajednice i žena u nauci sa sektorom privrede i preduzetništva. Naime, Ivanišević i predsednica Udruženja, prof. dr Sanja Podunavac – Kuzmanović, ističu da je potpisivanje dokumenta o zajedničkoj saradnji i sprovođenju aktivnosti na osnaživanju javnog mnjenja. Ali i žena u nauci i privredi, od velike važnosti. Pošto, relevantni statistički podaci u AP Vojvodini pokazuju da žene imaju dominantnu ulogu. I to ne u društvu, porodici, u javnom i privatnom sektoru, već u privredi i visokoobrazovnom sistemu.

Žene nisu dovoljno zastupljene u nauci i privredi

U fokusu konferencije jesu žene koje u okviru sfera delovanja, delatnosti, struke i zanimanja, kao i interesovanja. One doprinose stvaranju boljeg okruženja kroz različite segmente aktiviteta. Uključujući uvođenje principa rodne ravnopravnosti u svoje okruženje, umetnost, nauku, privredu, preduzetništvo i inovacionu delatnost.

Sagledavanje problema u oboj oblasti je pokazalo da žene nisu dovoljno zastupljene u nauci i privredi. Te prisustvo hijerarhijske diskriminacije i stereotipa koji su prisutni u svim društvenim sferama i slojevima kao i hijerarhije omeđene patrijarhalnim modelima.

Konferenciji su prisustvovali i savetnica potpredsednice Vlade i predsednice Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost, Gordana Gavrilović. Zatim, direktorka Agencije UN Women u Srbiji, Milana Rikanović, šef političkog odeljenja Delegacije Evropske unije, Dirk Lorenc. Kao i brojne naučnice sa univerziteta u Beogradu i Novom Sadu. One su izlagale svoja iskustva i primere iz prakse, te načine na koje se može menjati društvo, javno mnenje i okolnosti u kojima živimo.

Događaj organizuju Udruženje naučnica Srbije „SRNA“ u saradnji sa Koordinacionim telom za rodnu ravnopravnost Vlade Republike Srbije. U saradnji sa Agencijom Ujedinjenih nacija za rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena u Srbiji (UN Women). Sve je deo projekta „Ključni koraci ka rodnoj ravnopravnosti“, koji finansira Evropska unija.