Projekti

Mesec frankofonije

Program proslave Marta – meseca frankofonije i ove godine donosi raznovrsna događanja i manifestacije. kao što su: muzičke, književne, plesne, filmske, likovne. Širom Srbije organizuju ih kulturne i obrazovne ustanove i udruženja, u saradnji sa frankofonim ambasadama i predstavništvima u Srbiji.

U godini obeležavanja 400 godina od rođenja pesnika, dramaturga i glumca Molijera (Žan-Batist Poklen, 1622-1673), Galerija Matice srpske i Filozofski fakultet u Novom Sadu organizuju izložbe posvećene ovom  grandioznom predstavniku francuskog klasicizma. Njegova dramska ostvarenja i danas pune sale svetskih pozorišta.

Nakon godinu dana od preranog odlaska Marsela Kurtijadea (1953-2021), Udruženje romskih književnika i Biblioteka grada Beograda priređuju književno-muzičko veče posvećeno ovom francuskom lingvisti, specijalisti za romski jezik.

Književnost i frankofonija

Društvo za kulturnu saradnju Srbija-Francuska i Kolarčeva zadužbina u Beogradu organizuju predavanje o francuskom piscu Alen-Rob Grijeu. On je predstavnik novog romana, povodom obeležavanja stogodišnjice njegovog rođenja.

U Beogradu, Kladovu, Kragujevcu, Nišu, Novom Sadu organizuje se tradicionalno muzičko takmičenje u izvođenju frankofonih pesama. Takmičenje je za mlade iz cele Srbije, a ni ovoga puta neće izostati čuveni frankofoni diktat. Konkurs Rep na francuskom, koji je bio otvoren tokom februara, privukao je i ove godine mnoge repere. Oni su imali zadatak da u svoje tekstove ubace poneku reč na francuskom, tako da se ne/strpljivo očekuje da reperka Sajsi MC proglasi pobednika.

Obrazovne ustanove u Srbiji organizuju nadmetanja učenika i studenata u poznavanju vrednosti frankofonije. U prevođenju poezije sa francuskog, kao i takmičenja za najbolje crteže i fotografije na zadate teme. Naravno, kroz koje mladi šire svoje vidike o frankofonom svetu. Sa tim ciljem i pojedine frankofone ambasade u Beogradu otvoriće vrata učenicima za organizovane posete. Biće to prilika da se upoznaju sa njihovim rezidencijama, u okviru programa Frankofoni horizonti.

Muzej naivne i marginalne umetnosti u Jagodini priređuje tokom marta izložbu Sava Sekulić – moć vizije, uz prevode na francuski pratećih tekstova.

Na Novosadskom sajmu knjiga predstaviće se belgijska književnica Natali Skovronek. I to prevodom svog romana Mapa kajanja, koji je nedavno objavila izdavačka kuća Areté. Krajem marta ugostiće još jednu Belgijanku čiji esej FeminiSpunk, nedavno objavljen u Belgiji. On provocira pričom o „ženstvenosti“ snažne devojčice Pipi – duga čarapa. Biće to prilika za debatu u okviru cilkusa na temu Šta je to rod?. Gostovanje belgijskih književnica organizuje Wallonie-Bruxelles international u Srbiji.

Sa druge strane, još jedan zanimljiv povod za debatu okupiće u Beogradu švajcarske, francuske i srpske istoričare. Oni će voditi diskusiju o praksi nastave istorije. Moderator će biti  predsednik Saveta Evrope u Beogradu.

Film i frankofonija

Bogatstvo kinematografskog segmenta proslave frankofonije ogleda se kroz brojne francuske filmove koji su na programu FEST-A. Pored toga, Jugoslovenska kinoteka pridružuje se organizaciji Meseca frankofonije priređivanjem ciklusa filmova, posvećenog francuskom glumcu Ivu Montanu. Biće i projekcija kanadskog filma Boginja svitaca, režiserke Anais Barbo-Lavalet, koju priređuje u saradnji sa Ambasadom Kanade.

U okviru Beogradskog festivala igre ljubitelji plesne umetnosti moći će da pogledaju dve izuzetne francuske predstave – Šta dan duguje noći, čiji koreograf, Erve Kurbije, kroz ples govori o istraživanju svojih alžirskih korena, i Lovetrain2020 savremeni mjuzikl sa četrnaest  plesača, Emanuela Gata.

Frankofoni centar u Novom Sadu organizuje onlajn razgovore sa književnicom Kamij Lorans, članicom Akademije Gonkur, povodom njenog romana Devojka, nedavno objavljenog na srpskom, u izdanju Akademske knjige. Roman se bavi položajem žene u tradicionalnoj francuskoj porodici šezdesetih godina prošlog veka.

Srpsko-francuske veze

Frankofoni centar takođe organizuje onlajn predavanje istoričarke umetnosti Dijane Metlić, o neobičnoj srpsko-francuskoj vezi, kolekcionarskoj strasti I izdavačkoj delatnosti  Olge Kešeljević I Marka Barbeza.

Brojnost i posvećenost učesnika i organizatora Meseca Frankofonije dokaz su opredeljenosti Srbije za napredovanje na putu ka dobijanju statusa punopravne članice Međunarodne organizacije frankofonije. Ova organizacija pruža podršku svojim članicama i vodi aktivnosti međunarodne politike u multilateralne saradnje u saglasnosti sa osnovnim ciljevima svoje misije:

– promovisanje francuskog jezika, višejezičnosti i kulturne raznovrsnosti

– zalaganje za mir, demokratiju i ljudska prava

– podrška u oblasti obrazovanja i istraživanja

– razvoj ekonomske saradnje u skladu sa održivim razvojem

Program Meseca Frankofonije 2022. možete preuzeti OVDE