Naftne bušotine na Paliću
Zaključaka sa okruglog stola pod nazivom: „Naftne bušotine na Paliću“ koji je na Svetski dan zaštite životne sredine 5. juna održan u Subotici -nema. Svi učesnici i izlagači su ostali pri svojim stavovima. Stanovnici Ludoške ulice i nevladin sektor ukazali su na štetnost iskopavanja i da javnost nije bila upoznata na vreme, a predstavnici lokalne samouprave i Nafte industrije Srbije kažu da su sve procedure ispoštovanje.
Građani Ludoške ulice kažu da od buke, prašine, vibracija ne mogu da žive. Njihova osnovna prava- prava na nesmetano korišćenje sopstvene imovine i zaštitu zdravlja braniće se ako treba i u Strazburu poznati advokat koji se bavi ekološkim pravom Sreten Đorđević. On kaže da građani nisu bili obavešteni o radovima koji su započeti tokom vanrednog stanja. Predstavnici nevladinog sektora, Centra za ekologiju i održivi razvoj istakli su da po ovom pitanju grad Subotica nije nadležan i da se lokalna samouprava pridržavala zakona, dok je NIS-a tvrdi da se sve realizuje u skladu sa zakonom, uz poštovanje svih domaćih i evropskih ekoloških standarda.
Povodom ovog slučaja CEKOR je izdao saopštenje koje možete pročitati ovde.
„Kompanija koristi savremenu opremu koja je potpuno bezbedna, kako po zdravlje ljudi, tako i po životnu sreidnu i poštuje sve domaće i evropske ekološke standarde u procesu istraživanja i proizvodnje nafte i gasa. Kompanija poštuje sve bezbednosne procedure i maksimalno se trudi da u toku izvođenja radova minimalno remeti svakodnevni život i rad meštana. Dugoročno gledano, u planu je nastavak aktivnosti na izradi noviš bušotina u 2021. godini i izrada zakonom definisane projektno-tehničke dokumentacije neophodne za izgradnju infrastrukture čijom izgradnjom će s esmanjiti broj cisterni, kamiona i ostale mehanizacije. Sve eventualne štete koje izazove svojim aktivnostima na terenu, kompanija će snositi u potpunosti”, navodi se u saopštenju NIS-a.
foto: Yueco