Piplantri: 111 stabala za rođenje devojčice
U Radžastan selu Piplantri meštani na neobičan način promovišu rodnu ravnopravnost, zaštitu životne sredine i ekonomiju. Naime, nakon smrti devojke Kiran, koja bila ćerka bivšeg vođe ovog sela, Šajam Sundar Palival pokrenuo je inicijativu da se za svaku rođenu devojčicu u selu zasadi jedno drvo, prenosi nacionalgeografic.rs.
U želji da se slavi i rođenje devojčica, a ne samo dečaka od 2006.godine zasadi se 111 stabala drveća za svaku rođenu devojčicu. U proteklih 13 godina uspeli su da zasade preko tri miliona stabala različitog drveća poput : mango, nim, šišam, indijski ogrozd….
Na ovaj način obezbeđuje se i finansijska sigurnost za devojčice, jer meštani sakupe 21.000 rupija, stavljaju na poseban račun i devojčice mogu da ga podignu kada napune 20 godina, piše Hindu.
Pored toga, roditelji se obavezuju da će devojčici da obezbede obrazovanje i da je neće udati pre 18 godine.
U Indiji u kojoj je patrijahat izražen i prema rezultatima pojedinih studija i istraživanja iz te zemlje u proteklih 10 godina prekinuto je oko 12 miliona trudnoća zbog neželjnog ženskog pola deteta, pokrenut je niz programa i projekat kako bi se sačuvala ženska deca u Indiji.
Način na koji su mestani pomenutog sela odlučili da slave rođenje devojčica i smanje broj abortusa temelji se na ekofeminističkoj teoriji koja je začeta još 1974.godine.
Piplantri je primer ekofeminističkog sela, čija inicijativa se bazira na principima ekofeminističke teorije u okviru koje se ukazuje na vezu između žene i prirode.
foto: https://www.ohmyrajasthan.com/piplantri-village-rajasthan