Žene u održivoj energetici – Liderstvo za promenu
Centar za promociju razvoja (CPOR) predstavio je danas na konferenciji Žene u održivoj energetici – Liderstvo za promenu rezultate prvog istraživanja u Srbiji o ulozi, položaju, zastupljenosti i stavovima žena u održivoj energetici.
Žene u Srbiji biraju održivost – u najkraćem je rezultat istraživanja u kome je učestvovalo više od 1.000 žena profesionalno angažovanih, kao i ženama u domaćinstvu, koje je realizovano u okviru projekta Žene u održivoj energetici (klimatskim promenama i zaštiti životne sredine) – WISE (Women in Sustainable Energy). Prvo u Srbiji, ono je realizovano u prvoj fazi projekta koji bi uskoro trebalo da bude, po istoj metodologiji, urađen i u drugim zemljama regiona Jugoistočne Evrope, navodi se na portalu balkangreenenergynews.
U okviru projekta, formirana je WISE ekspertska mreža žena koje se profesionalno bave energetikom, klimatskim promenama i zaštitom životne sredine. Ovu, prvu multidiscipliranu mrežu te vrste u Srbiji, a i u celom regionu Jugoistočne Evrope, čini 200 žena, profesionalno posvećenih zajedničkom cilju nalaženja rešenja i tranziciji ka održivoj energetici.
„Na nama je da svoja znanja, veštine i pamet usmerimo ka pronalaženju održivih, zelenih i pametnih rešenja koja će učiniti da naš ali i život budućih generacija bude dostojan ljudi, bezbedan, human. Nije na nama celokupna krivica za stanje u kome se nalazi planeta, ali odgovornost svakako jeste. Zato je potrebno da se svi angažujemo i ujedinimo u zajedničkoj misiji, i da ostvarimo sinergiju u delovanju, promišljanju i planiranju“, rekla je Branislava Jovičič, WISE projektna menadžerka.
Ministar Antić: Žene dominiraju u energetici Srbije
Otvarajući konferenciju Aleksandar Antić, ministar energetike, pohvalivši inicijativu, rekao je da se nada da će WISE mreža žena dati veliki podsticaj održivom razvoju u čitavom društvu, što je i, kako je rekao, magistralni pravac države. “Jednog dana ljudi u Srbiji će se probuditi i sva energija će biti iz OIE”, dodao je.
Srbija je do sada, naveo je ministar, dobila više od 100 MW novih kapaciteta iz OIE, kao i da će ova godina biti najbolja po tom pitanju jer ćemo na mreži dobiti još 250 MW iz vetroelektrana Alibunar, Kovačica, Čibuk, a između 200 i 250 MW očekuje se i u 2019. To nas približava, dodao je, cilju od 27 odsto energije iz OIE do 2020.
Žene daju bitan doprinos energetici, zaključio je Antić i posebno je naglasio da u njegovom ministarstvu radi 60 odsto žena.
Moćna mreža jača žensko liderstvo
Priska Depnering, zamenica direktora Švajcarske kancelarije za saradnju koja je finansirala projekat, rekla je da je ova konferencija o značaju jačanja ženskog liderstva i učešća u donošenju odluka u oblasti održive energetike “ogromna stvar”.
“Uvereni smo da će WISE mreža žena omogućiti članicama moćnu platformu za razmenu informacija i pozitivan uticaj na donošenje odluka. Zahvaljujući ovom istraživanju, donosioci odluka i organizacije imaće vredan materijal prilikom predlaganja mera i politika za poboljšanje položaja žena”, istakla je Dapnering.
Branko Milanović iz Ekonomske komisije Ujedinjenih Nacija za Evropu (UNECE) rekao je definisanje rodova zavisi od društvenih okolnosti. U poslednjih 200 godina u energetici su bili dominantniji muškarci, ali, danas izvor ljudske energije nije rad, nego pamet, pa definisanje rodova nije potrebno, poručio je.
“U tranziciji smo ka novoj energetici. Ne iznenađuje me da žene imaju važnu ulogu u energetici u Srbiji. Neke stvari koje su moguće u Srbiji, nisu u drugim zemljama članicama UNECE, i želim da vidim šta iz Srbije možemo da prenesemo u druge zemlje”, naveo je Milanović.
Žene na panelu liderke
Na panelu konferencije Politike i inicijative za jačanje uloge žena u zelenoj ekonomiji učestvovale su Mirjana Filipović, državna sekretarka Ministarstva rudarstva i energetike, Biljana Filipović, pomoćnica ministra zaštite životne sredine, Olivera Zurovac Kuzman, koja upravlja Odsekom za zaštitu životne sredine u Odeljenju za demokratizaciju Misije OEBS u Srbiji, Dubravka Negre, direktorka regionalne kancelarije za Zapadni Balkan Evropske investicone banke, Brankica Janković, poverenica za rodnu ravnopravnost. Moderator panela bila je Višnja Baćanović, konsultantkinja za rodnu ravnopravnost.
Zaključeno je da je umrežavanje žena veoma bitno, kao i njihovo aktivno učestvovanje na konferencijama, jer je to prilika da se čuju problemi, a onda nađu i rešenja.
Na panelu Uloga žena u održivoj energetici – liderstvo za inovacije i uspeh govorile su Dragoslava Stojiljković, prodekan Mašinskog fakulteta, Ankica Barbulov, generalna direktorka kompanije Resalta, Jelena Plavanski, visoki komesar za Srbiju u WBAF, Žaklina Živković iz Grupe za analizu javnih politika (GAJP), a moderatorka je bila Maja Turković.
Učesnice ovog panela navele su da mreža ne bi trebalo da ostane samo onlajn arhiva, već da bude stimulacija za saradnju, da izraste u akciju, kao i da bi je trebalo približiti mlađim generacijama.
Rezultati istraživanja
Rezultate istraživanja u okviru projekta WISE SEE predstavila je Branislava Jovičić, predsednica CPOR. Maja Turković, član projektnog tima i konsultanktinja za održivu energetiku, istakla je da bi trebalo iskoristiti primetan trend većeg interesovanja devojaka za tehničke fakultete i naučno istraživačke delatnosti tako da im se kroz programe mentorstva i stipendija omogući dalje usavršavanje u oblasti održive energetike i zaštite životne sredine.
Projekat je sproveo Centar za promociju održivog razvoja, a finansirala Švajcarska kancelarija za saradnju (SECO). Institucionalnu podršku projektu dali su Ministarstvo rudarstva i energetike, Ministarstvo zaštite životne sredine, kao i Ekonomska komisija Ujedinjenih Nacija za Evropu (UNECE) i Energetska zajednica.
izvor: balkangreenenergynews