Buka zagađivač životne sredine
U ovoj digitalnoj eri, kada nam deca, prvo nauče da koriste pametne telefone, pa tek onda da pišu, buka spada među jedne od glavnih zagađivača životne sredine, ali utiče I na zdravlje ljudi. Povećani nivo buke pored toga što oštećuje sluh, negativno utiče na celokupno zdravlje čoveka tako da podiže: podiže krvni pritisak, povećava nervozu i razdražljivost, dovodi do sindroma hroničnog umora.
Nekada smo poznavali samo prirodne izvore buke, poput: grmljavina, zemljotres, šum vetra, šum mora, šum reke ili vodopada, a danas pored prirodnih izvora buke smo stalno izloženi buci različitih inteziteta poput: razglasa, radne mašine, motorna vozila, saobraćaj, građevinske mašine…
Buka u Subotici
Granicom buke koja može da izazove oštećenje sluha u medicini smatra se buka od 85 decibela, a granica bola je između 120 i 130 decibela, što odgovara zvuku koji proizvodi mlaznjak udaljen oko 100 metara. U stanovima buka uglavnom iznosi 40-50 decibela, u kancelarijama do 65, dok u saobraćaju lako dostiže 85 decibela. S jačinom buke od 110 decibela, diskoteke i rok koncerti često premašuju nivo buke koju proizvodi pneumatski čekić (100 decibela).
Najbučnije mesto u Subotici je raskrsnica kod hotela „Patria“ prema rezultatima merenja nivoa buke u Zavoda za javno zdravlje. U Subotici se monitoring buke radi od 1999. godine, i sve do 2007. njen nivo se stalno povećavao, a od tada stagnira.
Komunalna buka u Subotici potiče najvećim delom od saobraćaja, dok su industrija, mala privreda, građevinarstvo i druge aktivnosti od manjeg značaja. Muzika iz ugostiteljskih objekata više nije na prvom mestu kada je u pitanju ovaj vid zagađenja životne sredine, sada se građani žale na buku autopraonica, zatim na operatere za sakupljanje otpada i drugih izvora. Rezultati poslednjeg ciklusa merenja pokazuju da je dozvoljen nivo od 65 decibela danju i 55 decibela noću premašen na 8 mernih mesta.
“Prekoračenja buke koja su izmerena na mernim mestima nisu visoka I ona iznose do 10 decibela. Prekoračenja se odnose samo na stambene zone, dok na mernim mestima u Aleksandrovu I na Paliću nisu zabeležena prekoračenja nivoa. Najveća prekoračenja buke zabeležena su na mernom mestu kod Patrije I mernog mesta kod Senćanskog puta I nivo buke u dnevnom periodu iznose oko 70 decibela”, Zoltan Vidaković, ZZJZ Subotica.
Ispitivanje buke vrši se uređajem koji se zove fonometar, meri se u intervalima od 15 minuta – 3 dnevna i dva noćna merenja, u dva godišnja ciklusa, najčešće u proleće i jesen. U Zavodu za javno zdravlje objašnjavaju da ne izlaze samo po zahtevu komunalne inspekcije na teren, nego I preduzeća koja imaju izvore zvuka.
U Subotici se od 2009.godine redovno obavlja monitoring stanja životne sredine. Sve izveštaje možete da pogledate na gradskom portalu www.subotica.rs, a izveštaj o nivou buke za 2016.godinu možete da pogledate ovde. Ovaj vid zagađenja životne sredine i zdravlja ljudi je regulisan i Zakonom o zaštiti buke u životnoj sredini.
Evropska unija označava buku kao jedan od vodećih ekoloških problema današnjice. Prema podacima EU, oko 40% populacije je izloženo nivou buke većem od 55 dB, što je gornja granica za čisto stambena područja, preko 20% stanovništva je izloženo nivou buke iznad 65 dB, dok je više od 30% evropske populacije izloženo nivou buke preko 55 dB noću, što izaziva ometanje spavanja.
https://youtu.be/dN8lvY_kico