
Kampanja „Osvetljeno plavim“
U Subotici je obeležen Svetski dan osoba sa autizmom, 2.april. Tim povodom, u subotičkom Dečjem pozorištu izvedena je dečja predstava “Tobi”, a tradicionalno, Gradska kuća i Moderna galerija Likovni susret, poznatija kao Rajhlova palata uoči dana osoba sa autizmom bila je osvetljena plavom bojom.
Kampanja : „Osvetljeno plavim“ nas podseća da je neophodno da zajedno uklanjamao barijere koje sprečavaju osobe sa autizmom da ostvare svoja prava, objašnjavaju u Gradskom udruženju za pomoć osobama sa autozmom Subotica.
Gradsko udruženje za pomoć osobama sa autizmom osnovano je 2011. godine, a zahvaljujući lokalnoj samupravi opremljene su prostorije u Vareškoj 28. Usluge udruženja koristi oko 40 dece.
Predsednica Gradskog udruženja za pomoć osobama sa autizmom, Suzana Skenderović objašnjava da njihova “Kuća iza Duge” se zasniva na podršci porodicama.
“ Tražimo da dobijemo licenciranu uslugu-ličnog pratioca. Želja nam je da deca dobiju kvalitetnu uslugu i tu je veoma značajna podrška porodicama”, rekla je Suzana Skenderović, predsednica Gradskog udruženja za pomoć osobama sa autizmom.
Ponosan sam na srpsko društvo koje prihvata različitosti i u kome nema diskriminacije po bilo kom osnovu, rekao je prilikom obeležavanja 2.aprila, Svetskog dana sa autizmom državni sekretar u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, dr Nenad Ivanišević.
On je dalje objasnio da u Srbiji inkluzija nije nešto o čemu se govori u negativnom kontekstu, već samo u pozitivnom i da resorno ministrarstvo daje podršku svima kojima je potrebna.

Generalna skupština UN u decembru 2007. godine usvojila je rezoluciju kojom je 2. april proglašen za Svetski dan osoba sa autizmom. Nema preciznih podataka koliko osoba u Srbiji boluje od tog razvojnog poremećaja, ali se procenjuje da ih ima više od dve i po hiljade.
U martu 2017.godine navršava se 10 godina od donošenja Konvencije UN o pravima osoba sa invaliditetom (UNCRPD) i njenog Opcionog protokola. Međutim, uprkos činjenici da je ratifikovana od strane EU i skoro svih zemalja članica, nije primenjena u mnogim oblastima.
Ovogodišnja kampanja fokusira se na pristupačnost, i nosi slogan “Srušimo barijere za autizam zajedno: Hajde da Izgradimo Pristupačno Društvo”.
Prema statistici organizacije Autizam Evrope,autizam pogađa jednu u 100 osoba, što znači da u Evropi trenutno živi 5 miliona osoba sa autizmom. U Srbiji ne postoje tačni podaci o broju osoba sa autizmom,niti postoji Nacionalni registar.
Uprkos povećanju svesti o tome šta je autizam, osobe sa autizmom i njihove porodice i dalje misle da javnost ovo stanje ne razume. Ovaj nedostatak razumevanja stvara prepreke u stavovima i nedostatak podrške, koji otežavaju uključivanje osoba sa autizmom u društvo. Tako se osobe sa autizmom često u velikoj meri suočavaju sa problemom pristupačnosti,sa izolacijom u svojim lokalnim zajednicama, kao i u društvu u celini, što pojačava diskriminaciju sa kojom se suočavaju u mnogim oblastima života.

