Elen Svalov rodočelnica nauke o ekologiji?
Kada pitate naučnike, ko je osnivač nauke o ekologiji većina će odgovoriti : nemački zoolog Ernest Hekel. Međutim, malo ko zna da je u stvari prava rodočelnice nauke o ekologiju američka hemičarka Elen Svalov ( Ellen Swallow). Bila je prva studentkinja primljena na Massachusetts Institute of Technology (MIT) i prva instruktorka u toj instituciji. Kao predavačica i aktivna ekološkinja, Elen Svalov bavi se edukacijom žena o okolini u odnosu prema njihovim kućama ili izgradnji kuća fokusirajući se na nadgledanje kvaliteta njihove vode, vazduha i ishrane.
Ekofeminizam se zasniva na teoriji da su potčinjavanje žena i potčinjavanje prirode temeljno povezani. Mnogi veruju da su ekologija i feminizam suštinski povezani upravo na diskriminaciji prema ženama i prirodi od strane muškaraca, a sa druge strane reč je o diskriminaciji i opresiji zasnovanoj na rodu, rasi ili klasi direktno povezane sa eksploatacijom i destrukcijom prirodne okoline.
Veza između žene i prirode je očigledna, ali mišljenja ekofeministkinja su podeljena. Neke ekofeministkinje vide vezu između žene i prirode kao osnažujuću, ostale veruju da je nametnuta od patrijarhata i degradirajuća.
Ekofeministkinje koje koje smatraju osnažujućom vezu između žene i prirode su kritikovene unutar ekofeminističkog pokreta, jer to implicira da su žene bliže prirodi zbog svoje pozicije majke ili one koja brine o kući, što je uvredljivo za ekofeministkinje i žene koje smatraju pomenutu vezu kao uvredljivu. To znači da će muškarci nastaviti da eksploatišu žene i prirodu zato što ih vide kao večno plodne i beskrajno sposobne da obezbeđuju život.