Feminizam

Rodna ravnopravnost: Juče, danas, sutra

0 0
Read Time:2 Minute, 38 Second

U Bunjevačkoj matici u Subotici održano je predavanje i okrugli sto pod nazivom: „Juče, danas,sutra“. Predavanje je deo projekta „Rodna ravnopravnost, juče, danas sutra“ koji se realizuje uz podršku Pokrajinskog sekreterijata za socijalnu politiku i ravnopravnost polova.

Termin rodna ravnopravnost odnosi se i na muškarce, decu, starije osobe, sve građane i građanke.

Mislim da je bitno upoznati sve o postojećim zakonima koji se odnose na rodnu ravnopravnost i koje sve mere preduzima Vlada Srbije i Pokrajinska Vlada kako bi dodatno motivisala i osnažila ekonomski žene. Govorili smo o vidljivosti žena u medijima i o njihovom položaju našoj zemlji. Projekat je zamišljen da u Vojvodini, tačnije u Subotici i Čurugu uporedimo stanje informisanosti žena u gradskoj i seoskoj sredini. Realizovali smo ankete i intervjue, kako bi uporedili stanje u gradu i na selu“, istakla je jedna od predavačica, magistarka Aleksandra Vukomanović.

Aleksandra Vukomanović: Bitno je upoznati se sa zakonskim okvirima.
Aleksandra Vukomanović: Bitno je upoznati se sa zakonskim okvirima.

U projekat uključene su i neke institucije poput Sekcije žena Samostalnog sindikata grada Subotice, Udruženje žena Kola srpskih sestara iz Čuruga. Pored toga učestvuju i sve zainteresovane škole kao i omladinske organizacije.

Problem sprovođenja principa rodne ravnopravnosti u Srbiji je zakonom definisan 2009. godine. Od tada se izvode različiti projekti i organizuju razne tribine, radionice i slično, osnivaju se različita tela i organizacije, koji zajedničkim resursima i znanjima pokušavaju da što većem broju populacije ženskog i muškog pola približe osnovne principe, načela i strategije rodne ravnopravnosti. Činjenica je da se u Srbiji na raznim nivoima u celosti ili delimično (ne)sprovode rodne politike i principi rodne ravnopravnosti, ali bez obzira na usvojeni Zakon o rodnoj ravnopravnosti kojim se regulišu mnoga pitanja sigurno da je potrebno još mnogo vremena, truda, raznih sredstava, zatim pomoći medija, kao i državnih i privatnih, zatim nevladinih i drugih organizacija da bi se ta načela u potpunosti i primenjivala. Evidentan je znatan pomak u poslednjoj deceniji, naročito kroz osnaženo delovanje mnogobrojnih institucija i neprofitnih organizacija, zatim kroz obrazovanje na rodnim studijima u Novom Sadu i u Beogradu, kao i u političkom, ekonomskom i drugim vidovima osnaživanja žena.Međutim, u Srbiji je i dalje u velikoj meri „na snazi“ patrijarhalan obrazac, način razmišljanja i delovanja, te je evidentno da je zastupljen mnogo veći broj muškaraca na visokim društvenim pozicijama, dok su žene na tim pozicijama zastupljene u evidentno manjem broju“, objasnila je Aleksandra Vukomanović.

Nataša Konstadinović, koja je ujedno i predsednica Udruženje Edukativno-kulturni sportski centar „Mostovi” koje je i nosilac projekta kaže da su planirane edukativno-zravstvene radionice koje će održavati u prostorijama EKUS „Mostovi“. Reč je o psihofizičkom osnaživanju osoba koje se prijave.

Imamo jedno istaživanje koje je obuhvatilo nekoliko štampanih medija i internet izdanja. Postoje nekoliko kategorija poput: žene u sportu, muzici, politici…Pretpostavke su bile da će žene biti više zastupljene u medijima kada su u pitanju određeni datumu. Neophodnop je da žena bude vidljiva u medijima na rodno osetljiv način, koristeći rodno osetljiv jezik u medijima“, ističe Nataša Konstadinović.

Nataša Kostadinović predsednica EKUS "Mostovi"
Nataša Kostadinović predsednica EKUS „Mostovi“

Sa druge strane, prezentovanje žena u medijima nije reprezentativno, jer u mnogim listovima uvek postoji neka „gola žena“.

About Post Author

Sandra Iršević

Borkinja za zdravu životnu sredinu, ljudska prava, rodnu ravnopravnost. Feminizam shvatam kao borbu za ostvaranje osnovnih ljudskih prava muškaraca i žena i u skladu sa time se i ponašam.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
100 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %