Seminar: Ekonomski, ekološki i zdravstveni efekati i troškovi u anti-ugljenim kampanjama
Tokom vikenda je Balkan Green foundation u saradnji sa mrežom nevladinih organizacija za zastupanje održive upotrebe energije i prirodnih resursa ETNAR, u Prištini održao nacionalni seminar sa temom ekonomskih, ekoloških i zdravstvenih efekata i troškova u anti-ugljenim kampanjama. Tokom dvodnevnog seminara raspravljalo se o ceni i spoljnim troškovima proizvodnje energije koja se bazira na uglju – sa naglaskom na ekonomske, ekološke i zdravstvene uticaje. Štoviše, seminar se odnosio i na izazove zagovaranja u rešavanju problema u vezi gore spomenutih pitanja, te se fokusirao i na EU zakonske okvire po tom pitanju. Predavači na seminaru su bili stručnjaci iz Hrvatske, Kosova, Crne Gore, Rumunije, Srbije i Pakistana. Oni su predstavnicima ekoloških NVO, ekolozima i stručnjacima iz relevantnih područja sa Kosova i regije preneli svoja saznanja.
U sklopu seminara su ekološki aktivisti posetili i Hade, selo nadomak Obilića, prema kome se otvoreni kop izuzetno približio i time ugrožava meštane. U Obiliću je smeštena i termoelektrana koja napaja Kosovo sa strujom, a svojim štetnim isparenjima zagađuje širu okolinu, uključujući i glavni grad Prištinu.
Zvezdan Kalmar, koordinator energije i monitoringa međunarodnih finansijskih institucija Centra za ekologiju i održivi razvoj CEKOR iz Subotice je naglasio da je izlaz iz gotovo bezizlazne energetske situacije moguć jedino odgovornom zelenom tranzicijom koja podrazumeva razvoj domaćih niskougljeničnih tehnologija i otvaranje domaćih radnih mesta kao i izgradnju socijalno odgovornog energetskog i društvenog sistema. Taj sistem neće dovoditi do ogromnog procenta energetskog siromaštva i kršenja ljudskih, zdravstvenih i ekoloških problema, već će voditi ka klimatski adaptiranom, ekolološki održivom i socijalno inkluzivnom sistemu – istakao je Kalmar.
teks napisao: Nikola Perušić