Danas se obeležava Međunarodni dan devojčica, 11. oktobar.
Ujedinjene nacije su 2011. godine donele odluku da 11. oktobar postane Međunarodni dan devojčica, dan koji je namenjen promovisanju prava devojčica i povećanju svesti o neravnopravnosti sa kojom se suočavaju samo zato što su devojčice.
Dan se obeležava širom sveta s ciljem da se skrene pažnja na ugrožavanje prava devojčica u oblastima kao što su dostupnost obrazovanja, zdravstvena zaštita, seksualno i reproduktivno zdravlje, zakonska prava i zaštita od diskriminacije, nasilja i ugovorenih brakova.

Prema podacima UNICEF-a skoro jedna četvrtina devojčica uzrasta od 15 do 19 godina širom sveta (skoro 70 miliona) prijavila je da su bile žrtve nekog vida fizičkog nasilja.
- Gotovo dve od tri mlađe adolescentkinje uzrasta od 10 do 14 godina izložene su redovnom telesnom kažnjavanju. Adolescentkinje i dalje bivaju telesno kažnjavane od strane roditelja u periodu kasne adolescencije, a u isto vreme postaju sklone fizičkoj agresiji od strane intimnog partnera.
- Jedna trećina devojčica uzrasta od 13 do 15 godina širom sveta iskusila je vršnjačko nasilje. Seksualno nasilje
- Oko 120 miliona devojčica do 20 godina širom sveta (približno 1 od 10) je doživela prinudni seksualni odnos ili prinudne seksualne radnje.
- Jedna trećina udatih adolescentkinja uzrasta od 15 do 19 godina (84 miliona) su bile žrtve emocionalnog, fizičkog ili seksualnog nasilja od strane muževa ili partnera. Percepcija nasilja
- Na globalnom nivou, skoro polovina svih adolescentkinja između 15 i 19 godina (44 odsto) veruje da je opravdano da suprug ili partner udari ili tuče svoju suprugu ili partnerku u određenim okolnostima – ukoliko se supruga raspravlja sa suprugom, izađe ne obavestivši ga, zanemari decu, odbija seksualni odnos ili ukoliko joj zagori hrana.
- U 28 od 60 zemalja u kojima postoje podaci za oba pola, veći broj devojčica od dečaka veruje da je nasilje nad ženama opravdano; u 14 od ovih zemalja, jaz između dva pola premašuje 10 odsto.
- Podaci sugerišu da u nekim zemljama, oko 7 od 10 devojčica uzrasta od 15 do 19 godina, koje su bile žrtve fizičkog i/ili seksualnog zlostavljanja, nikada nisu zatražile pomoć: mnoge su rekle da nisu mislile da je to zlostavljanje ili da to nisu videle kao problem.
- Danas širom sveta, više od 700 miliona žena stupilo je u brak pre svoje 18. godine. Više od jedne trećine (oko 250 miliona) stupilo je u zajednicu pre svoje 15. godine. · Najviša stopa dečijih brakova zabeležena je u Južnoj Aziji i subsaharskoj Africi. Gotovo polovina svih mladih nevesti u svetu živi u Južnoj Aziji; jedna trećina u Indiji.
- Postoji značajan jaz u pogledu dominantnosti dečijih brakova između najsiromašnijih i najbogatijih slojeva. Žene iz najsiromašnijih slojeva imaju 2,5 puta veće šanse da se udaju u detinjstvu od onih iz najbogatijih slojeva. Sakaćenje/obrezivanje ženskih genitalija
- Oko 28 miliona adolescentkinja doživelo je sakaćenje ili obrezivanje genitalija u 29 zemalja u Africi i na Bliskom istoku gde je ta pojava najčešća.
- Raspoloživi podaci otkrivaju da sakaćenje/obrezivanje ženskih genitalija često opstaje uprkos pojedinačnim mišljenjima da je potrebno zaustaviti ovu pojavu. U većini zemalja u kojima je sakaćenje ili obrezivanje genitalija vrlo prisutno (21 od 29) većina devojčica smatra da treba zaustaviti ovaj običaj.
- Ukoliko se sakaćenje/obrezivanje ženskih genitalija ne smanji od sada do 2050. godine, broj obrezanih devojčica će svake godine rasti, i to sa 3,6 miliona koliko je zabeleženo 2013. godine na 6,6 miliona 2050. godine.