Prvi put u Subotici poklon bebama za dan grada
Uključivanje rodne ravnopravnosti u programske budžete veoma je važno u borbi protiv rodne neravnopravnosti.Rodno senzitivni budžet ne znači da žene imaju neke povlastice, nego vođenje računa da prilikom pravljenja budžeta budu jednako zastupljeni muškarci i žene.
Subotica je jedna od lokalnih samouprava koja je potpisnica Evropske povelje o rodnoj ravnopravnosti koju od od 2009. aktivno promoviše Stalna konferencija gradova i opština. Povelju je 2006. godine pokrenuo Savet evropskih gradova i regiona (CERM), koji kroz svoju Opservatoriju za ravnopravnost žena i muškaraca pomaže lokalnim i regionalnim upravama širom Evrope da razviju i osiguraju rodnu ravnopravnost na lokalu.
Rodna ravnopravnost i učešće žena u javnom životu su mera demokratizacije svakoga društva. Cilj gradske uprave u Subotici je da se novac iz budžeta koristi za stvarne potrebe građanki, ali i da zaustavi diskriminaciju žena.
Jedan od primera, rodnog budžetiranja je odluka da se u sklopu obeležavanja Dana grada Subotice, svim bebama rođenim 1.septembra daju prigodni pokloni u vidu plakete i vaučera od 10.000 dinara.
Ukupno je rođeno, pet beba, tri dečaka i dve devojčice.
„Došli smo da posetimo bebe koje su rođene na dan grada, da im čestitamo i njihovim majkama uručimo jednu skromnu plaketu i vaučer u iznosu od 10.000 dinara. Znamo da je mnogo veći iznos potreban, da bi krenuli u novi život, ali smatram da Subotica kao lokalna samouprava vodi računa o našim novorođenčadima i njihovim majkama. Mi imamo niz mera koje preduzimamo. Između ostalog, za 2016.godinu izdvojeno je oko 22 miliona dinara baš za pomoć trudnicama. Smatram da u budućem periodu prilikom izrade budžeta za 2017.godinu pokušaćemo da bude još rodno senzitivniji. U Srbiji je u toku prošle godine oko 65.000 beba, u Vojvodini 18.000, a u Subotici u poslednjih pet godina od 2010 do 2015.godine 8339 beba, ali nažalost sa tendencijom pada svake godine“, rekao je gradonačelnik Subotice, Bogdan Laban.
Prvi put u Subotici poklon su dobile bebe koje su rođene 1.septembra na Dan grada.. Svake godine se u Subotici rodi između 1300 i 1400 beba.
„Što se tiče akcije od strane gradonačelnika apsolutno pozdravljam. To je neka novina koja nas je oduševila i koja je značajan napredak u odnosu grada prema bolnici i porodilištu“, rekao je dr Goran Mavrak, načelnik Odeljenja za akušerstvo Opšta bolnica u Subotici.
Na primer, 2012.godine rođeno je 1435, a 2015., 71 beba manje. Od prošle godine do 17.avgusta 2016. podneto pet zahteva za vantelesnu oplodnju i grad ih je podržao, pored toga, trudnice dobijaju jednokratnu pomoć u vrednosti od 15.000 dinara. U 2015.godini podneto je 598 zahteva, a 2016. 302, a za roditeljski dodatak za prvo dete grad izdvaja 10.000 dinara.