Žene ispred svog vremena, naziv je projekta koji ima za cilj da predstavi pet Subotičanki, koje su 25.novembra bile žene delegati na Velikoj narodnoj skupštini Srba, Bunjevaca i ostalih Slovena 1918. godine.
Sam datum je izuzetno značajan kako za sve Slavene, tako I za Bunjevce koji 25.novembar obeležavaju, i kao jedan od četiri nacionalna praznika bunjevačke nacionalne manjine.
Tada na skupštini prisustvovale: Milica Tomić iz Novog Sada, Marija Jovanović iz Pančeva, a pet žena delegata je bilo iz Subotice Manda Sudarević, Mara Malagurski Đorđević, Katica Rajčić, Anastazija Manojlović i Olga Stanković.

Foto: novosti.rs
Tada su prvi put na Velikoj narodnoj skupštini prisustvovale su žene iako nisu imale pravo glasa u tadašnjoj državi.
Svakako, najpoznatija je Mara Malagurski Đorđević. Rođena je 20. decembra 1894. godine koja je svoja rodoljubiva osećanja izrazila 1918. izrazila je šivenjem crveno-plavo-belih trobojki kojima je dočekana srpska vojska, i aktivno se uključuje u politički život grada.
U političkom životu žene su mogle da učestvuju od 1945. godine, ali za mnoge Bunjevce I Bunjevke poguban je bio dekret iz maja 1945. godine kojim je zabranjeno je nacionalno izražavanje Bunjevaca i Šokaca u Bačkoj i poništeni su njihovi lični dokumenti sa naznakom lično izabrane narodnosti Bunjevac ili Šokac. Iako su Bunjevci eliminisani iz javnog života, uspeli su da očuvaju svoj identitet, kulturu I običaje, a na tom polju veliki doprinos su dale Bunjevke.
Tekst je nastao u okviru projekta “Žene koje su bile ispred svoj vremena“, koji je realizovan uz podršku Ministarstva za kulturu i informisanje. Za sadržaj priloga odgovornost isključivo snosi Udruženje građana „Malin“ i redakcija portala “Ecofeminizam”.Stavovi koji su u tekstu ne odražavaju nužno stavove Ministarstva za kulturu i informisanje.